X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Smutny koniec wielkiej kariery Igi Korczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:00
– Zaplątanie emocjonalno-fizyczno-erotyczne to wdzięczny temat thrillerów i poradników dla par. Człowiek zwykle nie widzi, że jest już wplątany, a gdy już zobaczy, gdzie się znalazł, to jest tam na tyle ciemno, że nie widać sposobu na wyplatanie się. Czasami jedynym rozwiązaniem staje się zbrodnia… – mówi Katarzyna Cygler.
Audio
  • Toksyczny związek, który doprowadził do zbrodni (Trójkowy detektyw)
Nierozpoznane przedstawienie w teatrzyku Ananas w Warszawie. Iga Korczyńska pośrodku
Nierozpoznane przedstawienie w teatrzyku "Ananas" w Warszawie. Iga Korczyńska pośrodkuFoto: NAC/"Foto-Radiotyp", Warszawa

Tancerka Iga Korczyńska, a właściwie Jadwiga Wielgus, urodziła się w 1911 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat przejawiała wielki talent – już w wieku lat 13 występowała na deskach Teatru Wielkiego. Jej życie zmieniło się diametralnie po śmierci ojca. 16-letnia Iga postanowiła porzucić balet i zaczęła występować w warszawskich teatrach wodewilowych. Dzięki temu była w stanie zarobić wystarczająco dużo, by utrzymywać siebie, swoją matkę i rodzeństwo.

Iga Korczyńska, tancerka - fotografia sytuacyjna w nierozpoznanym przedstawieniu w teatrzyku Ananas w Warszawie. (fot. NAC/"Foto-Radiotyp", Warszawa) Iga Korczyńska, tancerka – fotografia sytuacyjna w nierozpoznanym przedstawieniu w teatrzyku Ananas w Warszawie (fot. NAC/"Foto-Radiotyp", Warszawa)

W 1928 roku Iga Korczyńska poznała młodego studenta prawa, Zachariasza Drożyńskiego. Początkowo wydawało się, że para tworzy szczęśliwy związek, jednak nie trwało to długo. Szybko ujawniła się skrywana natura Zachariasza. Młodzieniec zaczął zabierać tancerce pieniądze, które wydawał na hazard i alkohol. Co gorsza, ze względu na swój apodyktyczny charakter, zaczął on urządzać swojej partnerce sceny zazdrości – wymuszał na niej zmiany partnerów tanecznych, posuwał się do przemocy psychicznej i fizycznej. Nie trwało to jednak długo…

– Iga postanowiła odejść od Zachariasza. Ten, jak potem zeznawał przed sądem, tak się zdenerwował, że postanowił zabić się na jej oczach. Jednak z tych nerwów musiał pomylić kierunki, bo w stronę partnerki oddał dwa celne strzały, w swoją zaś jeden i to niecelny… – opowiada Katarzyna Cygler.

Proces przeciwko Zachariaszowi Drożyńskiemu oskarżonemu o zabójstwo tancerki Igi Korczyńskiej (właść. Jadwigi Wielgus) przed Sądem Okręgowym w Warszawie (fot. NAC/Jarumski Leon) Proces przeciwko Zachariaszowi Drożyńskiemu oskarżonemu o zabójstwo tancerki Igi Korczyńskiej (właść. Jadwigi Wielgus) przed Sądem Okręgowym w Warszawie (fot. NAC/Jarumski Leon)

Drożyński został skazany na 6 lat więzienia. Sędzia uzasadnił niski wyrok działaniem w afekcie. Po opuszczeniu więzienia morderca powrócił do jednego z warszawskich teatrów wodewilowych, jednak jedynie w charakterze kasjera.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 9.48

ml/mk

Czytaj także

Co stało się z Michaelem Rockefellerem?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 09:55
– Wschodnia Gwinea, rok 1961. Wśród lasów deszczowych żyje sobie spokojnie plemię Asmat. Przyroda nie jest tu zbyt hojna, ale ma bardzo ciekawą ofertę kulinarną. Asmatowie przekąszają np. purée ze skrobi palmy Sago z dodatkiem świeżutkich pendraków, skorupiaki, ryby, dziczyznę, a przy wyjątkowych okazjach jakiś fragmencik wroga – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa sprawa "Tamam Shud"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 09:55
– W 1945 roku na plaży koło Sydney znaleziono ciało Singapurczyka. Obok leżał tomik XII-wiecznego zbioru rubajjatów perskiego poety Omara Chajjama – tak swoją kolejną opowieść rozpoczyna Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwojenny przewodnik po miejscach, gdzie nie warto bywać

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:00
Każde duże miasto ma swoje szare strefy: ciemne punkty, wewnętrzne granice, które stają się tym bardziej widzialne, im bardziej zróżnicowany jest poziom życia, edukacji, czy zwyczajów kulturowych i wizji świata.
rozwiń zwiń