W poszukiwaniu istoty performatywności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 21:00
W piątek 27 kwietnia w Centrum Sztuki Wspoółczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie została otwarta wystawa "Inne tańce", której tematem jest tzw. zwrot performatywny we współczesnych sztukach wizualnych.
Audio
  • Czym jest performatywność w sztuce? (Sztuka Kochana/Trójka)
Ola Maciejewska, BOMBYX MORI
Ola Maciejewska, BOMBYX MORIFoto: Martin Argyroglo

Prace 24 twórców pokazują eksperymenty w obszarze tańca, teatru, performansu, muzyki oraz sztuk wizualnych i wzajemne przenikanie tych obszarów. Czym jest ów zwrot performatywny i czym w ogóle jest performatywność? Czy podobne działania można i czy powinno się je dokumentować? Jeśli performans to efemeryczne działanie wykonywane przez artystę w obecności widzów, to czy taka aktywność różni się jakkolwiek od zwykłego życia?

O to Marek Kochan pytał swoich gości: Małgorzatę Ludwisiak  dyrektor CSW Zamek Ujazdowski oraz Agnieszkę Sosnowską  kuratorkę wystawy "Inne tańce".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Data emisji: 29.04.2018
Godzina emisji: 20.06


Czytaj także

Kupowanie sztuki: miłośnicy i nabywcy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 21:00
Czy sztuka jest towarem? Oczywiście jest, można dzieła sztuki kupować i sprzedawać. Ale czy sztuka jest takim samym towarem jak inne dobra, kupowane dla celów użytkowych lub jako inwestycje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta politykiem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 21:00
Czy artysta może i czy powinien zostawać politykiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka mówienia o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 21:00
Niedziela Wielkanocna to dzień, w którym sprawy ducha spotykają się ze sprawami ciała. Kończy się post. Śniadanie wielkanocne to okazja, żeby rozmawiać: przy jedzeniu, ale i o jedzeniu.
rozwiń zwiń