Szymonmówi i "najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 15:00
Szymonmówi tworzy piosenki opowiadające o problemach z otaczającym go światem, a zwłaszcza z relacjami z ludźmi. Do tworzenia inspiruje go szeroko pojęta popkultura, w której szuka znanych tropów, by przetworzyć je przez własną wrażliwość i zaprezentować w świeżym wydaniu. O swoim debiutanckim, wydanym 17 września albumie pt. "Coś się zepsuło" sam mówi: "najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach".
Szymonmówi
SzymonmówiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

karczewska agata_1200.jpg
Południowe opowieści Agaty Karczewskiej. Zobacz nagranie koncertu

Pierwszy krok do naprawy

Pierwsze wydawnictwo Szymonmówi ujrzałoby światło dzienne dużo wcześniej, gdyby nie pandemia – ta stanęła na drodze Szymona Żurawskiego i jego zespołu w marcu zeszłego roku, na kilka dni przed planowanym wejściem do studia. Jednak "Coś się zepsuło" w końcu jest do dyspozycji słuchaczy.

Szymonmówi, zapytany o zagadkowy tytuł wydawnictwa, odpowiedział: – Dużo rzeczy się zepsuło. Coś na świecie, coś we mnie. Jednak jeżeli ktoś mówi, że coś się zepsuło, ma już świadomość, że to się stało i jest to pierwszy krok do tego, żeby coś naprawić. Wydaje mi się, że taki tytuł pasuje do tej płyty.

Posłuchaj
101:01 2021_09_25 13_07_44_PR3_Wykonane_w_Polsce_Trojka_Zada_Debiutow.mp3 Szymonmówi z debiutanckim albumem "Coś się zepsuło". Artysta gościem Michała Kirmucia (Wykonane w Polsce – Trójka Żąda Debiutów)

 

Obserwacje społeczne i prywatne przeżycia

Szymon w swoich tekstach łączy obserwacje społeczne z intymnymi, prywatnymi przeżyciami swoimi i swoich przyjaciół. Jak sam przyznaje, najbardziej inspirującymi do tworzenia rzeczy są te najstraszniejsze i najtragiczniejsze wydarzenia w życiu i historii świata. Nie boi się w swoich piosenkach poruszać tematów trudnych jak katastrofa klimatyczna ("Najgorętsze lato w historii") czy rosnące w siłę ruchy antynaukowe "Pieśń młodych foliarzy (Efekt jupitera)".

Szymonmówi  "Coś się zepsuło" Szymonmówi "Coś się zepsuło"

– Foliarstwo to sposób podejścia do świata i do nauki, które prowadzi do różnych teorii spiskowych, takich jak to, że Ziemia jest płaska, lub że Australia nie istnieje. Otwarcie się na jedną z takich teorii otwiera nas na kolejne. Jestem przerażony tym, że to zjawisko rośnie, że coraz większa część społeczeństwa nie wierzy nauce. O tym jest ta piosenka – opowiadał artysta w rozmowie z Michałem Kirmuciem.

szymonmówi - Pieśń młodych foliarzy (Efekt Jupitera) [Official Video]/Mystic Production TV

Na "Coś się zepsuło" znalazł się również muzyczny portret drugiego domu, jakim jest dla artysty warszawski Grochów. – To jest moje miejsce na świecie, mieszkam tu od siedmiu lat. To bardzo inspirujące miejsce do życia i tworzenia. Urodziłem się w Bydgoszczy, z której wyjechałem w wieku 18 lat. Uwielbiam Bydgoszcz, ale miasto takie jak je zapamiętałem, już nie istnieje – wyznał Szymonmówi.

szymonmówi - Grochów (Official Video)/Mystic Production TV

Premierowy koncert

W najbliższy poniedziałek 28 września Szymonmówi zagra w Warszawie premierowy koncert z utworami z debiutanckiego albumu. Artyście i jego zespołowi będą towarzyszyć na scenie m.in. tworząca w stylu amerykańskiego folku, bluesa, country i folk rocka Agata Karczewska oraz Marta Bijan, wokalistka, kompozytorka, poetka i reżyserka, która ma na swoim koncie m.in. teledysk do utworu Szymonmówi "Dzikość Serca".

Lista utworów:

1. Trawnik – "Malediwy"
2. 2lips – "I Won't Dissapear"
3. 2lips – "Anything"
4. Closterkeller – "Violette"
5. Jezabel – "Jazz Julia"
6. Ultrasonic – "Kara"
7. Michał Łapaj – "Fleeting Skies (feat. Bela Komoszyńska)"
8. Riverside  "Discard Your Fear"
9. Alphadog – "Horyzonty"
10. Jakub Skorupa – "Głuchy telefon"
11. szymonmówi – "Najpiękniejszy Koniec Świata"
12. szymonmówi – "Pieśń młodych foliarzy (Efekt jupitera)"
13. szymonmówi – "Grochów"
14. Sekcja Rapu – "Łemek"
15. Starless – "Missing You"
16. NoVela – "Czy to nadal Ty?"
17. Nocny Kochanek – "Daj Mi Siebie"
18. Kat – "Łza Dla Cieniów Minionych"

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce - Trójka żąda debiutów
Autorzy audycji: Michał Kirmuć
Gość: Szymonmówi (wokalista, autor tekstów i kompozytor)
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 13.07

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Karol Stolarek. Wszystkie muzyczne oblicza artysty

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:05
Jak zażartował podczas audycji Tomasz Żąda, jego gość jest ciągłym debiutantem, bo wciąż pokazuje publiczności nowe muzyczne wcielenia.  – Muszę się z tym zgodzić. Taka mam naturę – przyznał Człowiek, czyli Karol Stolarek. Jego utwór "Pomniki" to pierwsze nagranie, zaprezentowane słuchaczom w najnowszym wcieleniu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między przeszłością i teraźniejszością. Spotkanie muzyki ludowej i reggae

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 18:42
– Łączyliśmy tradycję z nowoczesnością, przeszłość z teraźniejszością stąd też pojawiły się różne dziedziny sztuki. Był śpiew i taniec ludowy, taniec nowoczesny, zostały napisane trzy piosenki specjalnie na potrzeby spektaklu "Biały obrus nasuwany historiami" – opowiada Tomasz Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Skawiński: życie rock'n'rollowe mamy poukładane

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:00
Po 5 latach przerwy zespół Kombii powraca z nowym albumem zatytułowanym "5". – Płyta powstawała przed pandemią i w jej trakcie, co skłaniało nas do głębszych refleksji nad życiem i światem – mówi Grzegorz Skawiński.
rozwiń zwiń