Zbyszek Bieniak: muzyka przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:15
Można powiedzieć, że Zbyszek Bieniak to w polskiej muzyce rockowej człowiek-instytucja. I artysta wszechstronny: śpiewa, gra na gitarze, harmonijce ustnej, instrumentach perkusyjnych, pisze teksty, komponuje. Występował, i występuje, w wielu polskich zespołach – Oddział Zamknięty, Collage, Yokashin, Jary Oddział Zamknięty, Funky Tank, Rezerwat.
Zbyszek Bieniak
Zbyszek BieniakFoto: PAP/Sławomir Mielnik

szymonmówi 1200.jpg
Szymonmówi i "najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach"

Od dzieciństwa pasjonował się muzyką. Pierwszym zespołem, który założył był Wyrock, który potem zmienił nazwę na Izba Lordów. Zespół nie zdobył wielkiej popularności, jednak nazwę można uznać za w pewnym sensie proroczą: w jego składzie grali m.in. Robert Sadowski (gitara; późniejszy założyciel grup Madame, Houk, Kobong i Fotoness), Jacek Perkowski (gitara; później T.Love, Azyl P, Kobranocka) oraz Krzysztof Dominik (Madame, Maanam).

– Wojtek Pogorzelski usłyszał mnie w Stodole, jak grałem z jakimś zespołem na dużej, dzisiaj nawet nie pamiętam jakim. Mieliśmy próbę, on mnie usłyszał, zadzwonił i po prostu zgarnął mnie do zespołu. Tak zostałem wokalistą Oddziału Zamkniętego – wspomina ze śmiechem muzyk.


Posłuchaj
95:06 2021_10_02 13_09_19_PR3_Wykonane_w_Polsce_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Zbyszek Bieniak o swojej muzyce (Wykonane w Polsce - Trójka Żąda debiutów)

Z nowym wokalistą zespół nagrał płytę, która jednak nigdy się nie ukazała, a większość nagrań zaginęła. Co się stało, jak do tego doszło? – Płyta została nagrana źle technicznie, bo wtedy jeszcze używano magnetofonów z głowicami i nagrywano wszystko na taśmę. Ten magnetofon nie spełniał warunków technicznych, jednak realizator podjął decyzję o nagrywaniu – tłumaczy Trójkowy gość. – To były super kawałki, mieliśmy właściwie całą płytę: ocalały z tego chyba dwa utwory, które zostały odnalezione w magazynach Trójki. Reszta gdzieś przepadła – dodaje. Jednym z tych utworów jest „Okop”.

Oddział Zamknięty – Okop (1986)/YouTube Sebastian Nowacki


Po Oddziale Zamkniętym był Collage, a po nim zupełnie nowy projekt – Yokashin. – Wtedy wycofałem się trochę z muzyki, ale zadzwonił do mnie Daniel Howorus, który zakończył właśnie współpracę z Kasią Kowalska i szukał nowego zespołu. Odmawiałem, ale przyjechał do mnie z gitarą, zagrał kilka rzeczy i… tak powstał zespół – Zbyszek Bieniak odsłania kulisy powstania Yokashin. – Materiał powstał błyskawicznie i już parę miesięcy później nagraliśmy płytę – dodaje.

Yokashin – Wlosy (HD)/YouTube Yokashin Ossicial


Po roku Yokashin wydał drugi album, „Shake down”, by wkrótce potem się rozpaść. Reaktywowany po kilku latach w całkowicie zmienionym składzie okazjonalnie występuje do dziś. Ma też gotowy materiał na kolejną płytę, jednak wciąż nie może się ona doczekać wydania.

Tymczasem Zbyszek rozwija kolejny projekt: Funky Tank, w muzyce którego żywiołowo mieszają się rock, funk, ska, reggae czy pop. – To stylistyczny miszmasz, ale to się stało naszym stylem, więc się nie przejmujemy. Ważne, aby było na dobrym poziomie – deklaruje muzyk.

Funky Tank "Jak najdalej stąd"/YouTube Funky Tank Official

Lista utworów

 1. PERFECT – Każdy oddech Twój
 2. DARIUSZ KOZAKIEWICZ – Narodziny Karoliny
 3. JAN BORYSEWICZ feat. PIOTR FRONCZEWSKI – Nigdy nie wierz kobiecie
 4. DANCE LIKE DYNAMITE – Szukam
 5. HELLHEAVEN – Kolekcjoner zachodów słońc
 6. BASNIA – This Love Is Dangerous
 7. JOANNA VORBRODT – Na bezsenną noc
 8. SHAGREEN – All Of Me
 9. SHAGREEN – We Lost It (Live at Trojka)
 10. OBRASQI – Znajdę (Hunting High and Low)
 11. JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY – Kasa
 12. COLLAGE – Living In The Moonlight (1991)
 13. ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY – Okop
 14. YOKASHIN – Co jest za tymi drzwiami
 15. YOKASHIN – Pibloqtok
 16. FUNKY TANK – Jak najdalej stąd
 17. JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY – Spadam

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce – Trójka żąda debiutów
Autor audycji: Michał Kirmuć
Gość: Zbyszek Bieniak
Data emisji: 02.10.2021
Godziny emisji: 13.09, 14.08

pr

Czytaj także

Genesis i liczne powiązania muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 01:14
"Nocny przegląd myśli" to okazja do zapoznania się z muzycznymi dokonaniami artystów oraz zastanowieniem się nad łączącymi ich powiązaniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowe wspominki i szamańskie dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:00
Głównymi bohaterami tego wydania audycji byli Grzegorz Ciechowski i Eivør. Nie zabrakło też jubileuszowych życzeń muzycznych, a na finał zabrzmiała "jedna z najpiękniejszych piosenek ostatnich miesięcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

“Nie mamy się czego wstydzić”. Michał Kirmuć o polskiej muzyce i wykonawcach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 18:00
Dzień Polskiej Muzyki w Trójce to okazja, by dać wybrzmieć polskim artystom i ich dorobkowi. Jak zmieniło się postrzeganie naszej rodzimej twórczości? Czy polscy wykonawcy nadal mają kompleksy względem zachodnich artystów? O kondycji polskiej muzyki opowiadał Michał Kirmuć, dziennikarz muzyczny Radiowej Trójki. 
rozwiń zwiń