Cyniczna gra mocarstw na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 11:00
Prezydent Putin zapowiedział, że rosyjskie wojska wycofają się z Syrii. Mają tam zostać jedynie, tzw. ochotnicy, czyli de facto żołnierze najemni. Jednocześnie okazuje się, że jedna z francuskich firm finansowała Państwo Islamskie w zamian za możliwość korzystania z fabryk na zajętym przez nie terenie. Jak rysuje się przyszłość Syrii?
Audio
  • Cyniczna gra mocarstw na Bliskim Wschodzie (Ciekawy czas/Trójka)
Ruiny Aleppo
Ruiny AleppoFoto: OBJM/Shutterstock.com

Władimir Putin zapowiada, że chce zaprowadzić pokój w Syrii i uczynić z tego kraju "dobre miejsce". Choć sam był wielokrotnie krytykowany za naruszanie podstaw demokracji w swoim kraju, teraz chce budować ją na Bliskim Wschodzie z pomocą Iranu, Turcji i Egiptu. – Te kraje i

kurdowie_autonomia_1200.jpg
Coraz trudniejsza sytuacja Kurdów w Iraku

Rosja to, mówiąc cynicznie, pupilki systemu demokratycznego. Musimy pamiętać, że cokolwiek dzieje się na Bliskim Wschodzie, nie jest oczywiste i to doskonała przestrzeń do kierowania się egoistycznymi interesami. Jednocześnie mamy pokaz hipokryzji, nie tylko państw bezposrednio zaangażowanych w tamtejsze wydarzenia, ale także wielkich mocarstw – komentuje dr Agnieszka Bryc z UMK.

Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość Syrii i całego regionu? Czy świat zmieni swoją politykę względem tych krajów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji:
11.12.2017
Godzina emisji: 16.46

ml/mk

Czytaj także

Francja: prezydenci Macron i Putin w Wersalu. Rozmowy o Syrii i Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 20:44
Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Wersalu pod Paryżem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  Rozmowa dotyczyła stosunków miedzy oboma krajami, ostatnio mocno napiętych, walki z terroryzmem oraz sytuacji w Syrii i na Ukrainie. Spotkanie komentowali w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Michał Żakowski (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięta sytuacja w Libanie. To tylko wojna psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 17:30
Nad Libanem wisi widmo wojny. Premier tego kraju uciekł za granicę i o swoich dalszych krokach informuje z terytorium Arabii Saudyjskiej. Czy na Bliskim Wschodzie szykuje się otwarty konflikt z libańskim Hezbollahem?
rozwiń zwiń