UE wprowadza nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 11:00
Ochrona danych osobowych jest problemem obecnym w całej Unii Europejskiej. Na terenie Wspólnoty obowiązuje jeszcze rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z roku 1995. Obecnie duża część tego dokumentu nie odpowiada już realiom współczesnego życia.
Audio
  • UE wprowadza nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych cz. 1 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • UE wprowadza nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych cz.2 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • UE wprowadza nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych cz. 3 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • UE wprowadza nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych cz. 4 (Żyjemy w Europie/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Nowa rzeczywistość wymaga nowego prawa, dlatego rok temu Parlament Europejski wydał nowe rozporządzenie "w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy z roku 1995". Oznacza to, że stare prawo dotyczące ochrony danych osobowych przestanie obowiązywać i już w maju przyszłego roku nadejdzie nowe, a konsekwencje prawne będą bardzo poważne. Naszym gościem była mec. Aleksandra Piotrowska z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Zdaniem gościa audycji "Żyjemy w Europie" największa zmiana dotyczy przekształcenia całego systemu związanego z ochroną danych osobowych. – Przechodzimy z jednego modelu na kompletnie inny. Dzisiejsza ustawa wprowadziła model, gdzie, jeśli przedsiębiorca wykonuje pewne nałożone tą ustawą wymagania, to znaczy, że jest zgodność. Obecnie ten model będzie zmieniony, oparty o ryzyko. Mówi "przedsiębiorco, oszacuj ryzyko, sprawdź gdzie są jego źródła, dostosuj zabezpieczenia do tej analizy" – tłumaczy mec. Piotrowska.

Jak te zmiany wpłyną na przedsiębiorców? Czy faktycznie podniosą one skutecznie bezpieczeństwo danych obywateli UE? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus  Żyjemy w Europie
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Gość: mec. Aleksandra Piotrowska (Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo)
Data emisji: 21.11.2017
Godziny emisji: 9.20, 10.25, 11.11, 11.39

ml/ab

Czytaj także

Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:39
Dziś nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, by obejrzeć film, serial czy posłuchać muzyki. Dostęp do tekstów kultury jest niezwykle łatwy – niestety, także do nielegalnych źródeł. Jak z problemem radzi sobie Unia Europejska, a jak Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć z rosyjską propagandą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 18:00
- W wojnę informacyjną Rosja inwestuje potężne środki. Widać w produktach, które sprzedaje zarówno na rynek wewnętrzny, jak i międzynarodowy. Możemy tutaj mówić o takich kanałach jak Russia Today, którego materiały są robione w sposób techniczne bardzo dobry i wiarygodny - przyznaje Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń