Przyjmowanie uchodźców dobrowolne, a nie przymusowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 18:58
Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. W Brukseli opublikowano nowe propozycje dotyczące problemu migracji. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Róża Thun i Ryszard Czarnecki o przyjmowaniu uchodźców (Puls Europy/Trójka)
Europa od kilku lat zmaga się z masowym napływem migrantów
Europa od kilku lat zmaga się z masowym napływem migrantówFoto: Janossy Gergely/Shutterstock

Róża Thun (PO) mówiła, że program relokacji się kończy, a dwa kraje  Polska i Węgry  nie wykonały nic w kwestii uchodźców. Jak podkreśliła, tu nie chodzi tylko o samo przyjmowanie uchodźców, a o europejską solidarność. – To wielkie wyzwanie, powinniśmy spróbować pomóc. Natomiast nasz kraj powiedział "nie". Nie wykazaliśmy się cieniem solidarności – tłumaczyła.

Ryszard Czarnecki (PiS) stwierdził, że obowiązkiem polskiego rządu jest dbanie o bezpieczeństwo Polaków. W związku z tym – mówił gość Trójki – nasz kraj nie powinien przyjmować migrantów spoza Europy.  Polska przyjęła setki tysięcy ludzi z Ukrainy, która jest ogarnięta wojną, ludzi bliskich nam kulturowo – dodał wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Róża Thun (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS) 
Data emisji: 27.09.2017 
Godzina emisji: 17.45

mr/gs

Czytaj także

Zmiana stanowiska KE ws. migracji. Czy powinniśmy przyjąć uchodźców? [SONDA]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:34
Wczoraj wygasł dwuletni program obowiązkowego przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. Chodzi o rozlokowanie w krajach członkowskich 120 tysięcy migrantów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Spytaliśmy mieszkańców Warszawy jakie mają zdanie na temat przyjmowania przez Polskę uchodźców i imigrantów.
rozwiń zwiń