Przetasowania w Parlamencie Europejskim. Które frakcje zyskają nowych członków, które stracą?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 18:47
– Chcemy, by Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy byli po tych wyborach trzecią co do wielkości grupą w PE – powiedział na antenie Trójki europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł PO Jan Olbrycht dodał, że obecna sytuacja w PE bardzo przypomina sytuację w Polsce.
Audio
  • Zbigniew Kuźmiuk i Jan Olbrycht o wyborach do PE (Puls Europy/Trójka)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Ikars

Według najnowszej prognozy europarlamentu, EPL otrzyma 177 mandatów, Socjaliści i Demokraci - 149, liberałowie -107, a Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - 62. W porównaniu z poniedziałkowymi projekcjami kilka miejsc stracili chadecy i liberałowie, a kilka zyskali socjaliści i konserwatyści.
Nie zmieniła się prognoza dla Zielonych – mają mieć 69 miejsc.

Wyniki, które są akutalizowane na bieżąco przez PE, potwierdzają, że chadecy i socjaliści nie mają wspólnie większości w PE. Frekwencja w całej UE wyniosła 50,95 proc.  była najwyższa od 20 lat.

 W tej chwili zaczynają się prawdziwe negocjacje poszczególnych grup politycznych. PiS zdobywając 27 mandatów chce, by nasza frakcja, czyli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy poszerzyli swój stan posiadania. Zależy nam, by to była duża, ambitna grupa, jednolita programowo, która będzie liczyła przynajmniej 100 europosłów. Pracujemy nad tym i myślimy, że będzie to trzecia co do wielkości grupa w Parlamencie Europejskim  powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Sytuacja w Parlamencie Europejskim z naszego punktu widzenia, bardzo przypomina sytuację w Polsce – stwierdził z kolei Jan Olbrycht. – Mamy środowiska, które jednoznacznie deklarują się jako proeuropejskie, czyli chadecy, socjaliści, liberałowie i częściowo zieloni. Z drugiej strony mamy środowiska eurosceptyczne, więc ten podział będzie bardzo czytelny i będzie wpływał na wszystkie wybory – dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Jan Olbrycht (europoseł PO)
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/mk