"UE należy reformować, ale utrzymać". Szymański podkreśla wartość Wspólnoty w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 18:45
- Unia Europejska już bez pandemii koronawirusa była od dłuższego w fazie definiowania siebie na nowo. Po kryzysie migracyjnym i zadłużeniowym strefy euro wiele rzeczy nie zostało rozwiązanych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. europejskich.
Audio
  • Konrad Szymański o pozycji UE w związku z pandemią koronawirusa (Puls Trójki)
Konrad Szymański
Konrad SzymańskiFoto: PR

Konrad Szymański stwierdził, że "kolejny kryzys UE, który jest związany z pandemią koronawirusa, dokłada dużo nowych pytań o to, w jaki sposób Wspólnota będzie dalej funkcjonowała". - W jaki sposób powinniśmy patrzeć na Unię i czego możemy od niej oczekiwać? To są teraz fundamentalne pytania - stwierdził minister ds. europejskich.

Czytaj więcej
Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
"Unia Europejska zawiodła kraje południa". Saryusz-Wolski o kryzysie zw. z koronawirusem

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Damy sobie radę sami". Włochy krytykują Unię Europejską

Gość radiowej Trójki zauważył również, że szczególnie teraz w dobie koronawirusa coraz bardziej słyszalne są głosy, które podważają samą istotę istnienia UE. Ocenił on jednak, że nie można dopuścić do jej rozpadu. - Ten projekt należy reformować i zmieniać, ale z całą pewnością UE należy utrzymać. Wspólny rynek w czasie wychodzenia z tego kryzysu może odegrać kolosalną rolę dla europejskiej odbudowy. Podważenie tego byłoby bardzo niedobre - podkreślił Konrad Szymański.

- Unia Europejska może odgrywać bardzo pozytywną rolę pomocniczą dla jej wszystkich podmiotów, ale trzeba sobie powiedzieć jasno, że główną siłą Wspólnoty jest dobra kondycja wszystkich państw członkowskich, które są nastawione na zgodną i harmonijną współpracę - powiedział minister ds. europejskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Konrad Szymański (minister ds. europejskich)
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 17.45

jp

Czytaj także

"UE nie była przygotowana". Prof. Michał Kleiber o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 15:05
- Zwalczanie pandemii jest niemożliwe bez współpracy. Unia Europejska była nieprzygotowana na tę sytuację. Wspólnota musi zmienić swoje nastawienie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, b. prezes PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet UE. Ekspert: będzie potrzebna całkowicie inna koncepcja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:40
- Rozmowy będą trudne nie tylko dlatego, że ten budżet będzie wymagał więcej pieniędzy, ale będzie wymagał zupełnie innej filozofii i koncepcji ekonomicznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy państwa członkowskie dogadają się w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027?
rozwiń zwiń