"Założenia są niepokojące". Jadwiga Wiśniewska o nowym pakcie migracyjnym UE

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
Unia Europejska pracuje nad nowym paktem migracyjnym. – Mówi się w nim wprost o przymusowej relokacji migrantów i o tym, że państwa będą mogły do pewnego poziomu się z tego obowiązku wykupić – oceniła w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS. Do sprawy odniósł się również Andrzej Halicki, europoseł PO. 
Starcia migrantów z grecką policją na granicy turecko-greckiej w dystrykcie Edirne
Starcia migrantów z grecką policją na granicy turecko-greckiej w dystrykcie Edirne Foto: IV. andromeda/shutterstock

Posłuchaj
15:34 [ PR3]PR3 (mp3)2020_09_22 17_44_27_for_media.mp3 Andrzej Halicki i Jadwiga Wiśniewska o pakiecie miracyjnym (Puls Europy/Trójka)

 

Tematem europejskich spotkań i debat jest ostatnio między innymi kwestia migracji. Ten wątek pojawił się również w przemówieniu Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. O jej wystąpieniu mówili w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS, i Andrzej Halicki, europoseł PO. 

parlament europejski 1200.jpg
Rezolucja PE ws. praworządności. Węgierska komisja solidarna z Polską

– W przemówieniu Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała powstanie nowego paktu migracyjnego, pozytywnym elementem było wskazanie na wzmocnienie strefy Schengen w związku z narastającym kryzysem migracyjnym i rekordową liczbą migrantów próbujących przedostać się do Europy – oceniła Jadwiga Wiśniewska.

Czytaj również:

– Założenia nowego paktu migracyjnego UE są jednak niepokojące. Mówi się w nim wprost o przymusowej relokacji migrantów i o tym, że państwa będą mogły do pewnego poziomu się z tego obowiązku wykupić – dodała. 

A jak tę sprawę ocenia Andrzej Halicki?  Nie może być tak, że UE będzie bezradna wobec fali migracyjnej. Musi być twarda obrona granic zewnętrznych i ich wzmacnianie. Ale jest też kwestia pewnego solidaryzmu i automatyzmu. Solidaryzm tak, automatyzm nie  skomentował. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jadwiga Wiśniewska (europoseł PiS), Andrzej Halicki (europoseł PO)
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 17.44

kad/mk

Czytaj także

UE przygotowuje nowe prawo ws. relokacji uchodźców. Patryk Jaki: jestem przeciwny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 18:13
– Parlament Europejski próbuje zachęcić Komisję Europejską do stworzenia nowego mechanizmu, który będzie oparty o przymusową relokację uchodźców – mówił w programie 3 Polskiego Radia Patryk Jaki, europoseł PiS. Według Andrzeja Halickiego, europosła PO, "automatyzm relokacji uchodźców nam nie grozi".
rozwiń zwiń