Powiązanie budżetu UE z praworządnością. Jadwiga Wiśniewska: to sprzeczne z traktatem UE

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:00
Rozstrzygnięć w sprawie pakietu budżetowego nie przyniosła ubiegłotygodniowa wideokonferencja unijnych przywódców. Negocjacje mają być kontynuowane. Kolejne spotkanie liderów 27 krajów członkowskich zaplanowane jest w połowie grudnia. O tej sprawie rozmawiali w Trójce eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska i Jan Olbrycht, eurodeputowany PO.
Posiedzenie Rady UE
Posiedzenie Rady UEFoto: Unia Europejska 2018/ Rada UE 2018

KE 1200.jpg
To szósty kontrakt, który Bruksela wynegocjowała z firmą farmaceutyczną w imieniu państw członkowskich.

Na mechanizm powiązania budżetu z oceną praworządności nie zgadzają się Polska i Węgry, które z tego powodu nie poparły całego pakietu budżetowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii.

Jak wygląda procedura ws. mechanizmu praworządności?

- To przepis, procedowany od dwóch lat, wywołuje wiele różnych dyskusji - wyjaśniał w Trójce Jan Olbrycht, eurodeputowany. Jak mówił, jest on teraz na etapie tzw. pierwszego czytania w Radzie na podstawie wniosków z posiedzenia Rady Europejskiej, na którym premierzy zgodzili się na wprowadzenie przepisu, jego zakorzenienie mechanizmu w art. 2 Traktatu, szeroko rozumianych wartościach UE [...] i na  sposób jego głosowania, jeśli ktoś naruszy zasadę - mówił gość Trójki.


Posłuchaj
15:22 Puls Europy 24.11 Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana PiS i Jan Olbrycht, eurodeputowany PO o budżecie UE (Puls Europy/Trójka)

 

Jak mówił gości Trójki, przepis mówi, że jeśli stwierdzi się naruszenie państwa prawa, pojawia się ryzyko naruszenia interesów finansowych UE, wówczas KE składa wniosek do Rady. Jak dodał, następnie ministrowie głosują w tej sprawie kwalifikowaną większością, chyba że któreś z państw uzna, że sprawa jest  nieobiektywnie prowadzona. Wtedy wraca ona pod debatę Rady - dysktutują nad nim premierzy, mają na to trzy miesiące. A następnie głosują nad nim ministrowie - wyjaśniał gość Trójki. Ci głosują nad ewentualną reakcją - chodzi o wstrzymanie funduszy, wstrzymanie dostępu do programów - mówił.

"Sprzeczny z traktatem"

Z kolei Jadwiga Wiśniewska mówiła, że podobny mechanizm to wykroczenie poza reguły traktatowe. Eurodeputowana PiS tłumaczyła, że organizacja sądów to domena krajowa. Zaznaczyła, że traktaty stanowią o zakresie działania UE i granicach kompetencji UE.

- To, co nie zostało przyznane w traktacie UE jako jej kompetencja, jest domeną państw członkowskich - dodała. - Reformowanie organizowanie wymiaru sprawiedliwości jest domeną państw członkowskich - zaznaczyła. - Mówimy "tak" dla UE, ale "nie" dla karcących mechanizmów - stwierdziła.

Jadwiga Wiśniewska dodała, że prezydencja niemiecka, sprawowana w tym półroczu w UE, wyszła poza swoje kompetencje.

Gość Trójki mówiła, że w raporcie komisji PE Polsce zarzucono upolityczniony wybór członków Trybunału Sprawiedliwości, ale nie potępiono podobnego rozwiązania w Hiszpanii. Z kolei podporządkowanie CBA władzy wykonawczej w Polsce wskazano jako nieprawidłowość, w Niemczech zaś podobne rozwiązanie nie jest krytykowane - dodała.

Podkreśliła, że kryteria są niejasne - standardy nie są takie same. Definicja jest ocenna i staje się politycznym mechanizmem - przed tym przestrzegamy - oznajmiła.

Sporny mechanizm warunkowości

Polski rząd argumentuje, że brak jest dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich. Polska podkreśla, że chce porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii możliwe jak najszybciej, ale nie może zgodzić się na dołączony mechanizm warunkowości.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jadwiga Wiśniewska (eurodeputowana PiS) i Jan Olbrycht (eurodeputowany PO)
Data emisji: 24.11.2020
Godzina emisji: 17.40

PAP/IAR/agkm

Czytaj także

"Jest on potrzebny całej Europie". Szczerski zaapelował o kompromis ws. unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:46
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wskazał na potrzebę kompromisu w sprawie unijnego budżetu. Podkreślił on jednocześnie, że nowe rozwiązanie powinno być zgodne ze wspólnotowym prawem.
rozwiń zwiń