Powiązanie funduszy z praworządnością. Wiceszef MSZ: to próby politycznego rozegrania lipcowych ustaleń

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 18:30
– Mamy do czynienia z twardymi negocjacjami i została podjęta próba rozgrywania podziałów w Polsce, mediów, opozycji, aby osłabiać pozycję Polski w tych negocjacjach – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceszef MSZ. Zdaniem Bogusława Liberadzkiego z SLD "mówimy teraz tylko o tym, jak wyjść z twarzą z tego klinczu z UE". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
1200_Morawiecki_TT.png
Premier dla niemieckiego dziennika: UE przypomina małżeństwo w kryzysie

Ważą się losy przyjęcia unijnego budżetu. Powiązanie wypłaty środków funduszy z kwestią nieprecyzyjnie zdefiniowanej praworządności może doprowadzić do weta nie tylko ze strony Polski. Deklarację sprzeciwu złożyły również Węgry, a unijni politycy informują, że Warszawa i Budapeszt mogą mieć więcej stronników w tej sprawie.

Posłuchaj
14:42 _PR3_AAC 2020_12_03-17-39-42.mp3 Marcin Przydacz i Bogusław Liberadzki o budżecie UE (Puls Europy/Trójka) 

Zdaniem Marcina Przydacza, wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych "najważniejszy jest sukces europejski przy zagwarantowaniu odpowiedniego interesu Polski". – Tego typu sukces był osiągnięty podczas lipcowego szczytu i liczę, że do niego powrócimy. Niestety pojawiły się próby politycznego rozegrania tych wynegocjowanych ustaleń i stąd też klincz, ale wynika on z decyzji prezydencji niemieckiej. Zapewniam, ze nie ma żadnego sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Mamy do czynienia z twardymi negocjacjami i została podjęta próba rozgrywania podziałów, mediów, opozycji, aby osłabiać pozycję Polski w tych negocjacjach – przyznał wiceszef MSZ.

Czytaj także: 

Z kolei Bogusław Liberadzki stwierdził, że liczy na to, iż "polski rząd zorientuje się, że walczymy o bardzo dużą sprawę, czyli o program odbudowy UE, gospodarki UE po pandemii koronawirusa". – Mówimy teraz tylko o tym, jak wyjść z twarzą z tego klinczu, nie tracąc historycznej szansy rozwojowej. Prezydencja niemiecka szuka porozumienia. Mechanizm UE odnosi się tylko do spraw budżetowych – dodał europoseł SLD.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Przydacz (wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych) oraz Bogusław Liberadzki eurodeputowany (SLD)
Data emisji: 03.12.2020
Godzina emisji: 17.40

dn

Czytaj także

Paweł Mucha: jestem zasmucony działaniami opozycji wbrew polskim interesom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:55
– Prezydent Andrzej Duda wspiera stanowisko rządu w sprawie unijnego budżetu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń