Wiśniewska: umowy ws. dostaw szczepionek nie zostały spisane precyzyjnie, chcemy renegocjacji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 19:17
– Opowiadamy się za renegocjacją umów KE z koncernami produkującymi szczepionki, takie działania mają być w Komisji Europejskiej podejmowane – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska (PiS). Także Adam Jarubas (PSL) ocenił, że w obecnych umowach zabrakło skutecznego zabezpieczenia kontraktów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Matteo Corner

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19 przedłużona. MEiN podało nowy termin

W 2019 roku, gdy KE zatwierdzała umowy ws. zakupu szczepionek, eksperci wyrażali nadzieję, że odporność populacyjna będzie osiągnięta w połowie tego roku.

Posłuchaj
14:43 _PR3_AAC 2021_02_18-17-45-08.mp3 Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Adam Jarubas (PSL) o zakupach szczepionek (Trójka/Puls Europy)

 

– Państwa członkowskie podjęły decyzję o wspólnych zakupach. Do realizacji tego zadania została wyznaczona Komisja Europejska. KE nie sprostała temu zadaniu. Na ostatniej sesji Europarlamentu wszystkie grupy polityczne artykułowały, że KE nie zadbała o to, by umowy z koncernami farmaceutycznymi zostały spisane wystarczająco precyzyjnie – powiedziała eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska (PiS). Chodzi o zapisy w sprawie dystrybucji.

– Zapisano w umowach, że koncerny dołożą starań, by dostarczyć szczepionki – jednak tego rodzaju szerokie ujęcie spowodowało, że UE czeka zbyt długo na szczepionki, a koncerny, które przyjęły pieniądze unijne na wynalezienie szczepionki, handlują teraz nimi po całym świecie – zaznaczyła.

Mechanizm kontrolujący eksport i kwestia przekazania licencji

Eurodeputowany Adam Jarubas (PSL) zastrzegł, że podejście ogólnoeuropejskie do zakupu szczepionek było właściwe. Dodał, że w innym razie biedniejsze państwa mogłyby ich nie otrzymać, bogatsze państwa zakupiłyby dostawy dla całości swojej populacji.

– Zabrakło skutecznych form zabezpieczenia realizacji tych kontraktów. Cały świat dziś oczekuje na szczepionki – mówił.

Jak dodał, KE próbuje teraz monitorować wypływ szczepionek z Europy do innych państw, wdrażając mechanizm pozwoleń na eksport. Zaznaczył, że koncerny próbują sprzedawać szczepionki drożej do innych państw świata.

Mechanizm zezwoleń na eksport ma jednak obowiązywać do końca marca, a do tej pory nie został w praktyce zastosowany.

***

W nagraniu także o tym, czy polskie zakłady mogłyby brać udział w produkcji szczepionek, czy możliwe jest udostępnienie licencji na ich produkcję.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jadwiga Wiśniewska (PiS), Adam Jarubas (PSL)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 17.45

Trójka/PAP/IAR/