"Nie spodziewałbym się szybkich sankcji". Piecha o działaniach UE ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 19:00
- Dobrze, że apel premiera Mateusza Morawieckiego został podchwycony i usłyszeliśmy stanowczy apel do władz Białorusi - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość). Drugim gościem "Pulsu Europy" był Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Komisja Europejska wezwała władze w Mińsku do uwolnienia działaczy Związku Polaków na Białorusi. W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu rzecznik Komisji napisał, że przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi są obecnym celem polityki władz w Mińsku. W oświadczeniu jest mowa o kontynuowaniu represji wobec obywateli i łamaniu praw człowieka.

Posłuchaj
15:12 _PR3_AAC 2021_03_25-17-44-57.mp3 "Unia ma wiele narzędzi, ale nie jest rychliwa". Piecha i Kowal o działaniach UE ws. Białorusi (Puls Europy)

Jest też apel do białoruskich władz, by przestrzegały międzynarodowych zobowiązań dotyczących poszanowania praw mniejszości narodowych i przestrzegania praw człowieka.

Komisja Europejska OK.jpg
"Wzywamy władze Białorusi do uwolnienia działaczy Związku Polaków". Oświadczenie KE

"Apel Morawieckiego został podchwycony"

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podczas szczytu UE bardzo jednoznacznie podniesie temat walki reżimu w Mińsku z Polakami". Dodał, że zaproponuje Litwie i Łotwie ograniczenia w przepływie białoruskich towarów. Na wniosek szefa rządu wprowadzono też zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.

Paweł Kowal (KO) wskazywał, że Unia Europejska ma wiele możliwości podjęcia kroków ws. sytuacji na Białorusi. - Unia Europejska ma wiele instrumentów m.in. dyplomatycznych. Łukaszenka jest na wiele sposobów powiązany z Unią, np. pod kątem gospodarczym - mówił.

- Unia ma rozszerzyć listę sankcji wobec poszczególnych osób, co nie do końca udało się jesienią - tłumaczył.

Bolesław Piecha zwracał uwagę na to, że Unia Europejska i jej administracja nie należy do najbardziej rychliwych. - Dobrze, że apel premiera Mateusza Morawieckiego został podchwycony i usłyszeliśmy stanowczy apel do władz Białorusi - powiedział.

- Nie spodziewałbym się jednak, aby sankcje były podejmowane w sposób szybki - dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Bolesław Piecha (PiS), Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 17.40

ks

Czytaj także

"Jego niechęć do naszych rodaków jest powszechnie znana". Tomasz Grzywaczewski o Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:28
- Z jednej strony jest to działanie motywowane politycznie wewnętrznym zapotrzebowaniem reżimu, z drugiej strony jest tu pewien element osobistej zemsty Łukaszenki na Polakach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, komentator polityki międzynarodowej. Zwrócił uwagę na to, że niechęć Łukaszenki "do naszych rodaków jest od dawna powszechnie znana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwe dotkliwe retorsje wobec Białorusi. UE przewiduje kolejne sankcje za represje na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:23
- Są możliwe bardzo dotkliwe europejskie retorsje wobec Białorusi - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów komentując ostatnie aresztowania działaczy Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zostawimy naszych rodaków samych". Prezydent o zatrzymaniu Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:30
- Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił jednocześnie, że białoruskie społeczeństwo to społeczeństwo przyjaciół Polski.
rozwiń zwiń