Michał Grymuza: nigdy nie myślałem o tym, żeby zostać zawodowym muzykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:30
Gościem audycji był jednej z najlepszych gitarzystów w Polsce Michał Grymuza. Muzyk opowiadał o swoich początkach z gitarą, o samym instrumencie i muzycznych inspiracjach. 
Audio
  • Gitarowe inspiracje Michała Grymuzy cz. 1 (Słownik muzyczny/Trójka)
  • Gitarowe inspiracje Michała Grymuzy cz. 2 (Słownik muzyczny/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GogaTao

skrzypce 1200 free
Magia czterech strun i smyczka, czyli wielka moc skrzypiec

– Ja gram na wszystkich gitarach. Gdybym musiał zabrać jedną na bezludną wyspę, to byłby to Fender Stratocaster – mówi Michał Grymuza. – Nigdy nie myślałem o tym, żeby zostać zawodowym muzykiem. Wszystko odbywało się krok po kroku. Nie było momentu, w którym wstałem rano i powiedziałem "od dziś chce robić to i to" – wspomina.

– Pamiętam swoje pierwsze nagranie w studiu. To było właśnie w tym budynku, w Trójce! To był chyba rok 1987 – mówi o współpracy z Leszkiem Kamińskim. 

W drugiej części audycji Michał Grymuza opowiadał również skąd wzięła się jego fascynacja muzyką i, co najważniejsze, skąd wziął się współczesny rock, który jest gatunkiem mu najbliższym – Jaka jest prawidłowa genealogia gitary i rocka? Wszyscy wiemy, że zawdzięczamy ten styl czarnoskórym bluesmanom z USA. Cała ta muzyka wywodzi się z czarnego grania, którego korzenie są w bluesie, w muzyce przywiezionej z Afryki, w prostej rytmice, pentatonice, prostych strukturach harmonicznych, itd. – analizuje gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 


Michał Grymuza, Hirek Wrona, Wojciech Olszak Michał Grymuza, Hirek Wrona, Wojciech Olszak

***

Tytuł audycji: Słownik muzyczny
Prowadzi: Hirek Wrona
Goście: Michał Grymuza (gitarzysta), Wojciech Olszak (producent muzyczny) 
Data emisji: 6.05.2018, 13.05.2018
Godzina emisji: 13.08, 13.07

kw/gs/ml

Czytaj także

Magia czterech strun i smyczka, czyli wielka moc skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 15:00
Skrzypce to jeden z najpopularniejszych instrumentów na świecie. Ich charakterystyczny dźwięk z łatwością rozpoznaje niemal każdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nile Rodgers, czyli ikona funku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:00
Nile Rodgers jest jedną z najważniejszych postaci dla muzyki funk i disco. Jego kariera trwająca nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku obfituje w liczne przeboje i słynne kolaboracje z innymi artystami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez kogo nie byłoby Króla Popu?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 14:00
Niewiele mówi się o tym, że za sukcesem słynnych solistów stoi wielu ludzi: producentów, kompozytorów i, chyba przede wszystkim, znakomitych muzyków. Nie inaczej było w przypadku Michaela Jacksona.
rozwiń zwiń