Mekka bluesa, czyli Stax Records

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:00
Założona w 1959 roku wytwórnia Stax Records jest jedną z najważniejszych amerykańskich firm wydawniczych. W jej katalogu pojawiali się tacy artyści jak Booker T, Isaac Hayes czy… The Blues Brothers.
Audio
  • Historia wytwórni Stax Records (Słownik muzyczny/Trójka)
Studio nagraniowe Stax Records
Studio nagraniowe Stax RecordsFoto: By Mr. Littlehand (Flickr: Stax Records Memphis recording studio) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Tablica stojąca w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba Stax Records/By Nuttish [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons Tablica stojąca w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza siedziba Stax Records/Nuttish [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

– W 1959 roku rodzeństwo James Stewart i Estelle Axton założyli wytwórnię Stax Records, która stała się jedną z najsłynniejszych w dziejach muzyki i drugą po Tamla-Motown najważniejszą dla czarnych brzmień – mówi Hirek Wrona.

W jaki sposób dwóch telewizyjnych komików uratowało Stax Records przed upadkiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Słownik muzyczny
Prowadzi: Hirek Wrona
Gość: Wojciech Olszak (producent muzyczny) 
Data emisji: 20.05.2018
Godzina emisji: 13.08

ml/mk

Czytaj także

Bez kogo nie byłoby Króla Popu?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 14:00
Niewiele mówi się o tym, że za sukcesem słynnych solistów stoi wielu ludzi: producentów, kompozytorów i, chyba przede wszystkim, znakomitych muzyków. Nie inaczej było w przypadku Michaela Jacksona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Grymuza: nigdy nie myślałem o tym, żeby zostać zawodowym muzykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:30
Gościem audycji był jednej z najlepszych gitarzystów w Polsce Michał Grymuza. Muzyk opowiadał o swoich początkach z gitarą, o samym instrumencie i muzycznych inspiracjach. 
rozwiń zwiń