Bezpieczne odchudzanie w domu

Spędzamy dużo czasu w domu, niewiele się ruszamy, istnieje więc ryzyko, że możemy przybrać na wadze. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds
O Audycji

Tytuł Na zdrowie 25 kwietnia godz. 07:28
Autor Agnieszka Furtak-Bilnik
Opis

Ponieważ mamy utrudniony dostęp do różnych specjalistów, w tym także dietetyków, szukamy wskazówek dotyczących naszego odżywiania w internecie. Łatwo jest się pogubić w tym, co wiarygodne, sprawdzone i tym, co nie ma potwierdzenia w nauce.

Jak szukać właściwych informacji, by nie narażać swojego zdrowia? Jak sprawdzać źródła? Podpowiada Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny.  

– W internecie można znaleźć bardzo wiele informacji zupełnie sprzecznych ze sobą. Przykładowo, na jednej stronie możemy przeczytać, że kawa jest niezdrowa i powoduje nadciśnienie, ale inna może nas poinformować, że to doskonały napój wspomagający odchudzanie. Osobiście, nie dziwię się osobom, które szukają samodzielnie informacji na temat diety i gubią się w natłoku informacji. Może to skutecznie zniechęcić. Dlatego warto sięgać po te źródła, które mają poparcie naukowe, o których wiemy, że są skuteczne i, co najważniejsze, bezpieczne – mówi dietetyk.

Jak rozpoznać pewne źródło informacji o diecie?

– Pierwsze, co trzeba sprawdzić, to, czy dany artykuł posiada bibliografię. Druga sprawa to sam autor – czy jest to osoba godna zaufania? Czy ma w ogóle prawo wypowiadać się na ten temat? Czy jest autorytetem? Czy pomogła już komuś swoimi metodami? Połączenie tych dwóch rzeczy sprawi, że informacje, które czytamy, będą wartościowe – dodaje Michał Wrzosek.

Gdzie szukać sprawdzonych wskazówek?

W Polsce najpewniejszym źródłem informacji na temat diet jest Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie, który wydaje wiele wartościowych rekomendacji. 

 

Piramida zdrowego żywieniowa/ fot: Instytut Żywności i Żywienia Piramida zdrowego żywieniowa/ fot: Instytut Żywności i Żywienia

Można też zapoznać się z licznymi artykułami i publikacjami naukowymi. Warto przy tym pamiętać, że im częściej dany materiał jest cytowany, tym większe prawdopodobieństwo, że zawiera on sprawdzone i wartościowe informacje.

ml/kr

Playlista
Tagi

Playlista