Jak dbać o uśmiech? Ortodoncja i jej tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:35
Przy pierwszym kontakcie aż 60 proc. z nas zwraca uwagę na uśmiech swoich rozmówców. Wyżej w rankingu są tylko oczy. Ponadto, blisko 70 proc. pracodawców patrzy na uśmiech kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Te i inne ciekawostki dotyczące zdrowia naszych zębów znajdziemy w książce "Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu" ortodontki Kamili Wasiluk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Krakenimages.com

Posłuchaj
03:10 2020_09_05 07_44_18_PR3_na_zdrowie.mp3 Wszystko, co warto wiedzieć o pięknym uśmiechu (Na zdrowie/Trójka)

 


"Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu", lek. stom Kamila Wasiluk Społeczny Instytut Wydawniczy Znak "Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu", lek. stom. Kamila Wasiluk Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dzięki poradnikowi Kamili Wasiluk dowiemy się m.in. kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę u ortodonty, co jeść, by uśmiech lśnił pełnym blaskiem, czy smoczek wpływa na zęby malucha oraz jak na zgryz wpływa tak błaha rzecz, jak często otwarte usta.

– Nietrzymanie złączonych warg razem czy oddychanie przez usta zamiast przez nos, kiedy dziecko rośnie, doprowadza do poważna wad zgryzu, które muszą być leczone ortodontycznie – wyjaśniła autorka.

Ekspertka podkreśliła również, że nie należy przerywać leczenia ortodontycznego na czas pandemii. Czy porada telefoniczna od specjalisty wystarczy?

– W przypadku leczenia ortodontycznego pacjent musi pojawić się na wizycie kontrolnej chociaż raz na sześć tygodni. Są różne konsekwencje leczenia ortodontycznego bez kontroli. Może przejść do niekorzystnych przesunięć zębów, które później trudno będzie sprowadzić na właściwy tor – radzi.

***

Tytuł audycji: Na zdrowie
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: lek. stom. Kamila Wasiluk (ortodontka, autorka bloga mamaortodonta.pl, autorka książki "Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu"
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 7.44

mat. prasowe/krCzytaj także

Zadbana skóra zawsze pod ręką. Jak nawilżać skórę dłoni zmęczoną ciągłym myciem?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 07:35
Zewsząd słyszymy komunikaty o konieczności mycia rąk mydłem lub płynem dezynfekcyjnym, które zmywają lub całkowicie likwidują bakterie i wirusy. Niestety, często myta skóra oznacza jej wysuszenie, zwłaszcza jeżeli w skład detergentu wchodzi alkohol. Czym i jak smarować dłonie, by pozostały gładkie i miękkie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podatność na koronawirusa jest zapisana w naszym DNA?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 07:33
– To, czym dysponują genetycy, to głównie wiedza wynikająca z badań nad poprzednim koronawirusem, który był odpowiedzialny za epidemię SARS w latach 2002-2003 – mówi dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post interwałowy, czyli propozycja dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 07:33
– Post interwałowy to zadbanie o to, żeby była dość długa przerwa między ostatnim posiłkiem, czyli kolacją a śniadaniem. Mówi się o 14 a nawet 16 godzinach. To jest dobry czas, żeby zmienić sposób odżywiania w porównaniu do tego, jak jedliśmy zimą – mówi Teresa Majewska, psychodietetyk. 
rozwiń zwiń