Orły 2014: deszcz nominacji dla "Idy", "Chce się żyć" i "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 17:06
W kategoriach aktorskich na statuetki mają szansę m.in. Agata Kulesza, Agnieszka Grochowska, Janusz Gajos i Robert Więckiewicz. - Żałujemy, że nie starczyło nominacji dla wszystkich dobrych filmów - mówi prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.
Audio
  • Orły 2014: deszcz nominacji dla najlepszych polskich filmów (Fajny film/Trójka)
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej podczas uroczystości ogłoszenie nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014.
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej podczas uroczystości ogłoszenie nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014.Foto: PAP/Rafał Guz

Nagrody przyzna Polska Akademia Filmowa w 18 kategoriach. Trzy filmy, które uzyskały nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody w kategorii "najlepszy film", to zarazem te, które zdobyły najwięcej nominacji w ogóle. - Te trzy filmy ("Ida" Pawła Pawlikowskiego, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego i "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy) tworzą spójny obraz - mówi prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński .

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Jego zdaniem ta trójka tworzy obraz czołówki polskiego kina. - Jeśli chcemy mówić o filmach pojedynczo, to trzeba pamiętać o filmach, które nie zdobyły nominacji w kategorii "Najlepszy film". To nie oznacza, że są gorsze. Wymieniłbym "Papuszę" czy "Układ zamknięty". Żałujemy, że nie starczyło nominacji dla dobrych filmów - dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. Dariusz Jabłoński podkreśla też, że "Najlepszy dokument" to nowa kategoria. - Trzy nominowane filmy są absolutnie wielkimi, uniwersalnymi dziełami, które śmiało mogą się pokazywać na całym świecie. Polskie dokumenty są bardzo mocne - dodaje gość audycji "Fajny film" .

Lista nominowanych do nagród "Orły 2014" :

O tytuł "najlepszego filmu europejskiego" walczyć będą: "Koneser" Giuseppe Tornatore, "Sugar Man" Malika Bendjelloula oraz "Życie Adeli: Rozdział 1 i 2" Abdellatifa Kechiche.
W kategorii "odkrycie roku" nominowano: Agatę Trzebuchowską za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Ida", Bodo Koxa za najlepszą reżyserię ("Dziewczyna z szafy") i Łukasza Żala za najlepsze zdjęcia ("Ida").
Wyróżnienie za "najlepszy dźwięk" mają szansę otrzymać: Guillaume Le Braz i Jacek Hamela za "Imagine", Marek Wronko za "AmbaSSadę" i Michał Żarnecki za "Syberiadę polską".
O Orła w kategorii "najlepszy montaż" rywalizują: Cezary Grzesiuk ("Imagine"), Jarosław Kamiński ("Ida"), Krzysztof Szpetmański ("Chce się żyć") oraz Milenia Fiedler i Grażyna Gradoń ("Wałęsa. Człowiek z nadziei").

W kategorii "najlepsze kostiumy" nominowano: Aleksandrę Staszko za "Idę", Barbarę Sikorską-Bouffał za "Papuszę" i Magdalenę Biedrzycką za film "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Wyróżnienie za "najlepszą scenografię" mają szansę otrzymać: Andrzej Haliński za "Dziewczynę z szafy"; Anna Wunderlich za "Papuszę"; Janusz Sosnowski i Michał Hózman-Mirza-Sulkiewicz za "Syberiadę polską; Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za "Idę" oraz Magdalena Dipont za film "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
O Orła w kategorii "najlepsza muzyka" rywalizują: Alexandre Desplat ("Wenus w futrze"), Jan Kanty Pawluśkiewicz ("Papusza") i Mateusz Pospieszalski ("Mój biegun").
W kategorii "najlepsza drugoplanowa rola kobieca" nominowano: Annę Nehrebecką za "Chce się żyć", Joannę Kulig za "Nieulotne" i Martę Nieradkiewicz za "Płynące wieżowce".
Aktorzy nominowani do nagrody za "najlepszą drugoplanową rolę męską" to: Adam Woronowicz ("Miłość"), Arkadiusz Jakubik ("Chce się żyć") i Eryk Lubos ("Dziewczyna z szafy").
O statuetkę za "najlepszą główną rolę kobiecą" walczą: Agata Kulesza ("Ida"), Agnieszka Grochowska ("Wałęsa. Człowiek z nadziei") i Jowita Budnik ("Papusza").
Orła w kategorii "najlepsza główna rola męska" mają szansę otrzymać: Dawid Ogrodnik za "Chce się żyć", Janusz Gajos za "Układ zamknięty" i Robert Więckiewicz za film "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
W kategorii "najlepszy film dokumentalny" nominowano: "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej, "Miłość" Filipa Dzierżawskiego oraz film "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego.

O Orła w kategorii "najlepszy scenariusz" rywalizują: Andrzej Jakimowski ("Imagine"), Maciej Pieprzyca ("Chce się żyć") oraz Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz ("Ida").
Wyróżnienie za "najlepsze zdjęcia" mają szansę otrzymać: Adam Bajerski za "Imagine", Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń za "Papuszę" oraz Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za "Idę".
W kategorii "najlepsza reżyseria" nominowano: Andrzeja Jakimowskiego za "Imagine", Macieja Pieprzycę za "Chce się żyć" i Pawła Pawlikowskiego za "Idę".
Statuetkę za "najlepszy film" ma szansę otrzymać: "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Ida" Pawła Pawlikowskiego i "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(PAP, mp, gs)

Czytaj także

Próba rozwikłania tajemnic kobiecej erotyki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:24
Od piątku możemy oglądać w kinach zwycięzcę konkursu głównego ostatniego Festiwalu "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu - "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków". O komediodramacie Aleksieja Fedorczenko z Joanną Łapińską ze Stowarzyszenia "Nowe Horyzonty" rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hannah Arendt" - próba odpowiedzi na pytanie o źródło zła

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- To filmowy portret wielkiej myślicielki oraz pisarki, uważanej za jedną z najwybitniejszych filozofów XX wieku. Hannah Arendt, uczennica Martina Heideggera, stworzyła koncepcję banalności zła. To sprawiło, że odwrócili się od niej ludzie, nawet przyjaciele, którzy zbyt powierzchownie potraktowali jej poglądy - mówi Małgorzata Borychowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Scorsese z miłości do polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
"Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" to nie projekt polonijny, a wydarzenie prestiżowe, skierowane do amerykańskiej publiczności. - Polski film nigdy dotąd nie otrzymał tak wspaniałej szansy - mówią goście Ryszarda Jaźwińskiego.
rozwiń zwiń