"Tom" Xaviera Dolana, czyli patologiczny lęk przed prawdą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 15:00
"Tom" - film, który zdobył nagrodę FIPRRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji można już oglądać w polskich kinach.To czwarte dzieło 24-letniego kanadyjskiego reżysera.
Audio
  • "Tom" Xaviera Dolana, czyli patologiczny lęk przed prawdą (Fajny film/Trójka)
Plakat promujący film Tom
Plakat promujący film "Tom"Foto: materiały prasowe

Najnowszy obraz Xaviera Dolana to thriller psychologiczny, a sam reżyser ponownie wcielą się w rolę głównego bohatera. Scenariusz powstał na podstawie sztuki autorstwa uznanego quebeckiego pisarza, Michela Marca Boucharda.

Obraz opowiada historię Toma, młodego copywritera, który wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nie wie nic ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym.

<<<"Tom": pielgrzymka przez wypaczoną prawdę>>>

Łukasz Rynkowski z portalu queercafe.pl mówi, że Xavier Dolan to "człowiek, który dość mocno wgryzł się w sferę filmową". - Publiczność go kocha. Zarówno Xaviera, jak i jego produkcje. Szczególnie ze względu na poruszaną tematykę. Tematy jego filmów, problemy, o których mówi, czyli homofobia i brak akceptacji, wynikają, jak podejrzewam, z tego, co sam przechodził - podkreśla.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

"Tom" jest kontrowersyjnym, ciemnym i mrocznym  obrazem, ale tak wygląda życie, przynajmniej pewnej części społeczeństwa na świecie - uważa gość Trójki.

Jego zdaniem oparte na wątku homoseksualizmu dzieło kanadyjskiego artysty, porusza też problem patologicznej rodziny i patologicznego lęku przed prawdą. - Ważny jest także wątek tajemnicy i to bardzo przykrej w konsekwencjach tajemnicy - mówi Rynkowski.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(kh, ei)

Czytaj także

Martin Scorsese: fascynuje mnie motyw zdrady

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 16:00
- Zdrada czyjegoś zaufania, szczególnie dotycząca osób, które są sobie bardzo bliskie, niezależnie czy chodzi o małżeństwo, czy o rodzinę. Motyw zdrady przewija się przez wszystkie moje filmy - mówi Martin Scorsese, nominowany do Oscara za film "Wilk z Wall Street".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Camille Claudel 1915". Tragiczna historia rzeźbiarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:20
"Camille Claudel 1915" to nowy film Bruno Dumonta. - To właściwie nowa twarz reżysera, który postanowił nas teraz zaskoczyć. Wcześniejsze jego filmy pokazywały wypracowany styl, który m.in. charakteryzował się pracą z aktorami nieprofesjonalnymi. Tym razem w roli głównej wystąpiła Juliette Binoche - mówi Joanna Łapińska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dystrybutora obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tom": pielgrzymka przez wypaczoną prawdę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 16:37
Film zdobył nagrodę FIPRRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wencji. Jest czwartym dziełem młodego Kanadyjczyka, Xaviera Dolana.
rozwiń zwiń