Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:43
Podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się światowa premiera filmu "Nowa Warszawa" w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki.
Audio
  • Filmowy spacer po muzycznej "Nowej Warszawie" (Fajny film/Trójka)
Realizacja projektu Nowa Warszawa
Realizacja projektu "Nowa Warszawa"Foto: materiały prasowe

To dokument inspirowany niemal już kultową płytą "Nowa Warszawa" Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Obraz powalczy w dwóch festiwalowych konkursach: muzycznym DocFilmMusic oraz konkursie polskim w kategorii dokumentów.

- Projekt na początku żył poprzez muzykę, poprzez postać Stanisławy Celińskiej. I ku naszej wielkiej radości okazało się, że ów pomysł, w który włożyliśmy naprawdę masę serca i czasu, zostanie sfilmowany. Na początku nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądać, jaką Bartek Konopka, czyli reżyser filmu, ma koncepcję. Ale zaufaliśmy mu bezgranicznie i to był dobry pomysł - mówi Bartosz Wąsik, pianista i aranżer, który odpowiadał za wybór i opracowanie piosenek wykonywanych przez Stanisławę Celińską.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W ramach projektu zebrano utwory poświęcone Warszawie i nadano im zupełnie nową formę. - Wybór był bardzo trudny. Piosenek o Warszawie okazało się być bardzo dużo. Nie chciałem wykorzystywać piosenek, które kojarzą się z Warszawą tak dosłownie - mówi Wąsik.

Film jest zapisem koncertów, uzupełnionym o wypowiedzi osób zaangażowany w przedsięwzięcie. - Widz ma szansę zobaczyć to wszystko z bliska. I to jest niesamowite, że widać te palce, widać te struny, widać to zrywające się włosie w smyczkach, widać twarz Stanisławy Celińskiej z bardzo bliska - wyjaśnia Wąsik.

Film będzie można zobaczyć podczas trwającego 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, ale nie tylko. 31 maja zostanie on pokazany w warszawskim kinie Kultura podczas przeglądu filmów muzycznych, a na początku czerwca wyemituje go TVP.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(Narodowy Instytut Audiowizualny, Trójka, bk, ei)

Czytaj także

Dzięki tej aplikacji niewidomi zyskają niezależność

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:46
Obecnie, kiedy osoba niewidoma chce pójść do kina, musi szukać specjalnych seansów. Kin przystosowanych do projekcji z audiodeskrypcją jest w Polsce tylko kilka, m.in. w Białymstoku, Słupsku, Wrocławiu i Wejherowie. Sytuację ma szansę zmienić specjalna aplikacja Movie Guide Dog. Jednak aby projekt został zrealizowany, potrzeba 100 tys. złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tom" Xaviera Dolana, czyli patologiczny lęk przed prawdą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 15:00
"Tom" - film, który zdobył nagrodę FIPRRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji można już oglądać w polskich kinach.To czwarte dzieło 24-letniego kanadyjskiego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karabiny przeciw kibicom. "Mundial. Gra o wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 01:42
"Mundial. Gra o wszystko" to powrót do historii sprzed 32 lat. Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Hiszpanii w 1982 roku zbiegły się w czasie ze stanem wojennym w Polsce. O dokumencie, opowiadającym o tych wydarzeniach rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Cannes. "Zwyciężyło kino wielkie i poruszające"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 17:49
- Jestem ucieszony werdyktem jury. Wydaje mi się, że Złota Palma Cannes dla Nuriego Bilge Ceylana za "Zimowy sen" jest w pełni zasłużona. Zobaczyłem ten film przedwczoraj i muszę powiedzieć, że w pełni rozumiem jury - mówi w audycji "Trójkowo, filmowo" Jakub Duszyński z Gutek Film.
rozwiń zwiń