Danuta Szaflarska: aktorka, która czaruje rolami i oczyma

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 17:24
99-letnia Danuta Szaflarska jest aktorką, która ma na swoim koncie ponad 50 filmów i jeszcze więcej spektakli teatralnych i telewizyjnych. Za wspaniały dorobek i niezwykłą osobowość wyróżniona została "Diamentem Trójki".
Audio
  • Ryszard Jaźwiński i jego goście opowiadają o Danucie Szaflarskiej (Fajny film/ Trójka)
Danuta Szaflarska w filmie Inny Świat
Danuta Szaflarska w filmie "Inny Świat"Foto: mat.prasowe

"Talenty Trójki" i "Diament Trójki" 2014 wręczone. Poznaj laureatów!>>>

Danuta Szaflarska występowała w Teatrze na Pohulance w Wilnie (1939-41), w teatrze podziemnym (1942-43) i teatrze frontowym AK (1943-45). W latach 1945-46 była aktorką Starego Teatru w Krakowie, w latach 1946-49 Teatru Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi, W latach 1949-54 występowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w latach 1954-66 w Teatrze Narodowym. W latach 1966-85 była aktorką stołecznego Teatru Dramatycznego. Od roku 2010 występuje w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Jej kariera filmowa rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej, kiedy to zagrała w filmie "Zakazane piosenki".

Blisko ćwierć wieku temu Danuta Szaflarska stała się ulubioną aktorką Doroty Kędzierzawskiej. - Już przy pierwszym filmie wszyscy zakochaliśmy się w Pani Danucie. Ta miłość trwa bardzo długo i wydawało mi się, że wiem już o niej naprawdę dużo. Tymczasem przy okazji filmu "Inny świat" okazało się, że to tylko ułamek prawdy. W tym filmie odsłoniła nam się osoba jeszcze głębsza i jeszcze piękniejsza - opowiadała w audycji "Fajny film" Dorota Kędzierzawska. Reżyserka podkreśla też, że Danuta Szaflarska potrafi hipnotyzować wzrokiem, bo ma "obłędne oczy bardzo młodej, pięknej kobiety".

99-letnia Szaflarska jest nadal aktywną aktorką i pracuje zarówno w kinie jak i w teatrze. Maria Maj, aktorka Teatru Rozmaitości opowiadała w audycji "Fajny film" o kulisach współpracy z Danutą Szaflarską. - Najbardziej lubię, kiedy przed przedstawieniem sprawdzamy mikroporyt. Większość aktorów robi to w garderobie, ale Danusia testuje na scenie, kiedy przychodzi do niej akustyk. I ona za każdym razem mówi jakiś wierszyk. Pamięta ich mnóstwo, czasami bywa to naprawdę bardzo zabawnie - opowiadała Maria Maj.

"Fajny film" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 10.45.

(ei, gs)

Czytaj także

Złote Berło Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 12:47
W "Poranku Dwójki" przedstawiliśmy relację z uroczystości wręczenia nagrody Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, którą w tym roku otrzymała aktorka Danuta Szaflarska. Wydarzenie miało miejsce 25 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny świat", czyli ujmujące opowieści Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 14:55
- Choć jest to dokument, bardzo wiele osób wychodząc z kina ma wrażenie, że oglądało fabułę - mówi Agnieszka Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego o filmie "Inny świat", w którym w roli Danuty Szaflarskiej występuje… Danuta Szaflarska.
rozwiń zwiń