"Dalej jest dzień". Filmowa refleksja do współczesnych realiów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:34
Do 7 czerwca potrwa wyjątkowa, jubileuszowa odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki temu, że w tym roku odbywa się wirtualnie, mamy szansę uczestniczyć w nim z każdego zakątka Polski. 
Audio
  • "Dalej jest dzień". Film o samotności i poszukiwaniu bliskości (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Dalej jest dzień
Kadr z filmu "Dalej jest dzień"Foto: mat. promocyjne

W bogatym repertuarze znajdziemy nowości fabularne, dokumentalne, w tym wiele polskich premier. Jedną z nich jest film Damiana Kocura pt. "Dalej jest dzień". Autor ma na swoim koncie premiery takich etiud jak "Nic nowego pod słońcem" czy "1410". O wirtualnej premierze w ramach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozmawialiśmy na antenie Trójki. 

Punktem wyjścia do scenariusza była informacja, która jakiś czas temu obiegła międzynarodowe media. Dotyczyła pomysłu parlamentu węgierskiego, który miał wprowadzić kary dla obywateli tego kraju, za pomoc uchodźcom.  Ta informacja wzbudziła we mnie bardzo negatywne skojarzenia, nawiązujące do realiów II wojny światowej. Stąd również charakterystyczna dla filmu narracja i tytuł odnoszący się do tematyki głośnej książki autorstwa Barbary Engelking  wyjaśniał reżyser i zaznaczał, że film, choć nawiązuje do współczesnych realiów, nie jest skupiony wyłącznie na temacie uchodźctwa.

 Był to pretekst do opowiedzenia o ludzkiej samotności i o poszukiwaniu bliskości. To historia, która mogła wydarzyć się naprawdę  opowiadał.

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego widzowie mają szansę zobaczyć najnowszy obraz Damiana Kocura wirtualnie za pośrednictwem oficjalnej strony festiwalu  w dniach 3, 4 i 6 czerwca.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Damian Kocur (reżyser, autor krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, tłumacz)
Data emisji: 4.06.2020
Godzina emisji: 10.45

ac/mk

Czytaj także

Kryminalne nowości na platformach VOD

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:00
Portale VOD cieszyły się w ostatnich tygodniach niebywałym powodzeniem. Trudno się dziwić, skoro od dłuższego czasu zamknięte są kina. Jakie filmy warto zobaczyć tam obecnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abstrakcyjna podróż przez "Las" Joanny Zastróżnej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:55
– Materiał, który zobaczyłam w montażowni bardzo mnie zafascynował – pod względem wizualnym i pod względem atmosfery. Jest to coś innego, niż widzimy zazwyczaj w polskim kinie – zapowiada Izabela Pająk, która jako montażystka współpracuje z Joanną Zastróżną przy filmie "Las".
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. Krakowski Festiwal Filmowy. Dokument o wielorybach i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:00
31 maja rozpoczęła się jubileuszowa 60. odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie projekcje filmów i spotkania odbędą się wirtualnie. To tu swoją polską premierę będzie miał najnowszy film Macieja Cuske pt. "Wieloryb z Lorino".
rozwiń zwiń