Ciepły, rozgrzewający "Smak pho"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:52
– Filmów na temat Wietnamczyków mieszkających w Warszawie jest bardzo mało, a widzowi są ciekawi tego tematu – mówiła w Trójce Jagoda Murczyńska, organizatorka Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Jednym z nich jest "Smak pho", który możemy oglądać na dużych ekranach od piątku 3 lipca.
Kadr z filmu Smak pho w reżyserii Mariko Bobrik
Kadr z filmu "Smak pho" w reżyserii Mariko BobrikFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:58 2020_07_02-10-41-53_Fajny_film.mp3 Przedsmak Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (Fajny film/Trójka)

 

"Smak Pho" to debiutancki obraz Mariko Bobrik – wywodzącej się z Japonii reżyserki, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Jedną z bohaterek jest dziesięcioletnia Maja, która ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata, pan Long  wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Kadr z filmu "Smak pho" w reżyserii Mariko Bobrik Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Smak pho" w reżyserii Mariko Bobrik Foto: mat. promocyjne

– Mariko Bobrik wyszła z założenia, że to, co łączy różne kultury to kuchnia i przez nią jest najłatwiej się porozumieć. Tytułowa zupa pho jest troszeczkę podobna do naszego rosołu – jest ciepłym rozgrzewającym daniem, którego symbolika jest tu dosyć ważna. To nie jest film tylko i wyłącznie o życiu Wietnamczyków w Polsce, ale też po prostu o małej rodzinie i relacjach, które wiążą ze sobą tych ludzi – opowiadała Jagoda Murczyńska.

Trailer: The Taste of Pho / Smak pho (dir. Mariko Bobrik) | Five Flavours/Festiwal Filmowy Pięć Smaków

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Jagoda Murczyńska (organizatorka Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków)
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 10.41

kr/ mat. prasowe

Czytaj także

"Masterclass – Szkoła Filmowania". Co przyszły filmowiec powinien wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:55
Czas izolacji to dobry moment na zdobywanie wiedzy, także w zakresie warsztatu filmowego, a tę można czerpać od najlepszych i to online. – Wystarczy mieć narzędzie, próbować, mieć odwagę, być czujnym na przypadek i kreatywnym – zachęca przyszłych młodych filmowców Przemysław Chruścielewski – montażysta, autor scenariuszy, a także jeden z wykładowców programu "Masterclass – Szkoła Filmowania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. Krakowski Festiwal Filmowy. Dokument o wielorybach i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:00
31 maja rozpoczęła się jubileuszowa 60. odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie projekcje filmów i spotkania odbędą się wirtualnie. To tu swoją polską premierę będzie miał najnowszy film Macieja Cuske pt. "Wieloryb z Lorino".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michaël Dudok de Wit i historia "Czerwonego żółwia"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 10:52
– Cała ta historia rozpoczęła się od listu-niespodzianki, który pewnego dnia otrzymałem od Studio Ghibli w Tokio. Przeczytałem w nim, że bardzo chętnie rozpoczęliby współpracę ze mną, jeżeli miałbym pomysł na film pełnometrażowy. Oczywiście, moja reakcja była natychmiastowa – mówił holenderski twórca i reżyser animacji Michaël Dudok de Wit o genezie nominowanego do Oskara "Czerwonego żółwia".
rozwiń zwiń