Niebezpieczna gra

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 10:50
Od piątku w kinach można obejrzeć thriller "Wróg doskonały" z Tomaszem Kotem w roli głównej. To świetnie przyjęty debiut naszego aktora w tego typu dużej, międzynarodowej produkcji. O jego kreacji i tym filmie z filmoznawczynią Izabelą Wierzbińską rozmawia Tomasz Jaźwiński.
Tomasz Kot w thrillerze Wróg doskonały, reż. Kik Mallo
Tomasz Kot w thrillerze "Wróg doskonały", reż. Kiké MaílloFoto: mat. prasowe

ścibor wilczyński orły pap_1200.jpg
Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe


Thriller, wyreżyserowany przez hiszpańskiego reżysera Kiké Maíllo, jest zaskakującą i wciągającą adaptacją powieści Amélie Nothomb "Kosmetyka wroga". Jeremiasz Angust (Tomasz Kot), znakomity polski architekt, który zrobił karierę na Zachodzie, zakończył wykład w Paryżu i spieszy się na samolot do kraju. W drodze na lotnisko zabiera przemokniętą dziewczynę (Marta Nieto), która także spieszy się na lotnisko. Oboje się spóźniają i muszą zaczekać na kolejny lot. Początkowo ich rozmowa wydaje się zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki...


Posłuchaj
03:36 2021_07_05 10_45_13_PR3_Fajny_film.mp3 Wróg doskonały (Fajny Film/Trójka)

– Przyznam się, że nie mogę o tym filmie zapomnieć – zaczyna rozmowę Tomasz Jaźwiński. – I o to chodzi: żeby filmy w głowie zostawały, żebyśmy mogli o nich długo myśleć – dopowiada Izabela Wierzbińska.

Po wielkim sukcesie "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego Tomasz Kot stał się gorącym nazwiskiem za Zachodzie. Głośno było o jego angażu do roli przeciwnika Jamesa Bonda w "Nie czas umierać", którą ostatecznie dostał jednak Rami Malek. Na razie Polak zagrał u boku Ruperta Everetta w thrillerze sci-fi "Warning", który jeszcze w tym roku powinien trafić na ekrany, przygotowuje się też do tytułowej roli w dramacie biograficznym "Tesla" poświęconym niezwykłemu wynalazcy i rywalowi Edisona. Ten film wyreżyseruje Anand Tucker, twórca m.in. dramatu "Hilary i Jackie", komedii "Oświadczyny po irlandzku" oraz producent głośnej "Dziewczyny z perłą".

– Jestem przekonana, że drzwi do kariery na Zachodzie są przed Tomaszem Kotem szeroko otwarte. Jest doskonałym aktorem: świetnie się zmienia na ekranie, ze swoich postaci potrafi bardzo dużo wydobyć. We "Wrogu doskonałym" jego konflikt z główną bohaterką jest świetnie wygrany – wskazuje Izabela Wierzbińska. – To zarazem jest jego debiut w tym gatunku, bo w thrillerze jeszcze go nie widzieliśmy. Sam zresztą przyznaje, że ta rola była dla niego nowością – dodaje.

Wróg doskonały – Zwiastun PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Izabela Wierzbińska (filmoznawczyni) 
Data emisji:
 05.07.2021
Godzina emisji: 10.45

pr/kr

Czytaj także

Filmy dla smakoszy kina azjatyckiego. Platforma kinowa jest już dostępna w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:55
Prawdziwa gratka dla fanów kina azjatyckiego. "Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków" na trwałe zagościł w przestrzeni internetowej. Wiele tytułów dostępnych będzie dla użytkowników przez cały rok. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie przewidzieli organizatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 17:00
– Chciałem podejść do tego bardzo realistycznie, bo wierzę, że widz ma swoje zdanie na ten temat. Nie muszę komentować, bo widz sam to robi, ale mogę przedstawić ciekawy świat. Bardzo mnie ciekawi, co widz potem robi z tym światem – mówił w "Trójkowo, filmowo" Magnus Von Horn, reżyser filmu "Sweat". Dramat przedstawiający trzy dni z życia influencerki fitness Sylwii Zając to jedyny polski obraz w selekcji zeszłorocznego festiwalu w Cannes, a zarazem Trójkowa premiera tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość na pierwszą stronę" Marii Sadowskiej. Rafał Zawierucha po drugiej stronie obiektywu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 17:00
Po dramacie Dzień Kobiet i biograficznej opowieści o Michalinie Wisłockiej sztuka Kochania, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska sięgnęła po gatunek komedii romantycznej. Miłość na pierwszą stronę to współczesna opowieść o Kopciuszku, w której zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Stramowskiego i Rafała Zawieruchę, który stanął po drugiej stronie obiektywu, by wcielić się w rolę paparazzo. 
rozwiń zwiń