Festiwal filmów dokumentalnych z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 11:00
Już w czwartek 2 września pokazem filmu "Jestem Greta" poświęconego Grecie Thunberg uroczyste otwarcie 18. edycji festiwalu filmowego Docs Against Gravity. A od piątku regularne projekcje najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. Będzie można je oglądać w siedmiu miastach Polski przez 10 dni, do końca przyszłego weekendu. A od połowy września do końca pierwszego tygodnia października – na platformie internetowej.
Millennium Docs Against Gravity 2021
Millennium Docs Against Gravity 2021Foto: mat. promocyjne

Żeby nie było śladów kadr 1200.jpg
"Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego zawalczy o Złotego Lwa

Tegoroczne hasło festiwalu to "Świat się budzi"Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Wiele prezentowanych filmów dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata – deklarują organizatorzy.


Posłuchaj
03:20 TROJKA Fajny film 2021_09_01 10-45-34.mp3 !8. Millennium Docs Against Gravity (Fajny film/Trójka)

W dniach 3-12 września w siedmiu miastach – Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Gdyni i Bydgoszczy – będą się odbywać pokazy filmów, konkursy, spotkania z twórcami i debaty. – W tym roku zobaczymy 148 filmów z całego świata, w tym aż 137 podczas festiwalu będzie miało polską premierę – zapowiada dyrektor Artur Liebhart. – Przyjedzie ok. 40 twórców zagranicznych i jeśli dodać twórców polskich, to będzie naprawdę dużo spotkań. Ci, którzy nie mogli dojechać - spotkają się po pokazach z widzami na salach kinowych w trybie online – dodaje.

Wśród zagranicznych filmów są bardzo głośne tytuły, nawet takie, które mają szanse na oscarowe nominacje. – Na pewno zalicza się do nich "Przeżyć" Jonasa Rasmussena, dokumentalny film animowany, który od razu przywodzi na myśl legendarny "Walc z Baszirem". W podobnym stylu pokazuje historię wędrówki uchodźcy z Afganistanu do Europy. Będziemy mogli zobaczyć, dlaczego uciekał, co przeżył i kim jest – opowiada Trójkowy gość. – Film już otrzymał dwie nagrody, m.in. na festiwalu w Sundance i będzie silnym faworytem do nominacji oscarowych – wskazuje. 

Przeżyć (Flee) – trailer/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Bardzo interesująco zapowiada się także reprezentacja kina polskiego: – Będzie można m.in. zobaczyć "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego, "Ucieczkę na Srebrny Glob" Kuby Mikurdy oraz film "Ostatnie pokolenie", który po raz pierwszy pokazuje młodych Polaków i Polki, którzy walczą ze zmianami klimatycznymi – anonsuje dyrektor festiwalu. – Będzie też film nakręcony przez studentów łódzkiej Filmówki, pokazujący nas, Polaków w trakcie lockdownu. Nazywa się "Polaków portret własny" i ma w sobie dużo ciepła, humoru, czego teraz nam na pewno potrzeba – zachęca.  

18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival


Festiwal online rusza 16 września i będzie trwał aż do 6 października. W jego trakcie na stronie festiwalu będzie można zobaczyć znakomitą większość filmów pokazanych wcześniej.


*** 

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 01.09.2021
Godzina emisji: 10.45

pr

Czytaj także

Podłącz się! Kino dokumentalne on-line

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 13:00
Ten projekt zamyka tegoroczną edycję Festiwalu Docs Against Gravity. Do końca października w sieci będzie można obejrzeć nieodpłatnie kilkanaście dokumentów, a także wziąć udział w spotkaniach z ekspertami, które pozwolą lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Gdańsku startuje Octopus Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:55
Sierpień to miesiąc, w którym odbywa się najwięcej wakacyjnych festiwali filmowych. Jednym z nich jest gdański Octopus Film Festival, którego czwarta edycja właśnie się zaczyna. Co ciekawego przygotowali dla wielbicieli kina jego organizatorzy?
rozwiń zwiń