Off Camera, czyli festiwal kina niezależnego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:50
W piątek 3 września rozpoczyna się w Krakowie 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera, jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Na festiwalowej mapie świata tę imprezę wyróżniają promocja kina niezależnego oraz rekordowo wysokie nagrody.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Master1305

Sweat Magnus von Horn Magdalena Koleśnik 1200.jpg
Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Wróciliśmy do kin – choć nie wiadomo, na jak długo – powróciła też i przypomina o swojej sile magia wielkiego ekranu. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć najlepsze autorskie filmy z całego świata, wziąć udział w fascynujących rozmowach, zadać pytania, które trafiają w sedno, i posłuchać odpowiedzi otwierających kolejne wątki. A przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów.


Posłuchaj
03:13 2021_09_03 10_47_44_PR3_Fajny_Film.mp3 Startuje 14. Mastercard Off Camera (Fajny Film/Trójka)

– Bardzo się cieszymy, że po rocznej przerwie wracamy do tego, do czego się przez lata przyzwyczailiśmy, czyli do formuły stacjonarnej. Spotkamy się w trzech krakowskich kinach: "Kijów", "Pod Baranami" i "Małopolskim Ogrodzie Sztuki". Do tego przygotowaliśmy aż pięć lokacji w różnych dzielnicach Krakowa, gdzie będą się odbywały projekcje plenerowe – mówi Kuba Armata z działu programowego festiwalu Off Camera. – Nie rezygnujemy też z formuły online: część selekcji będzie dostępna na dwóch platformach streamingowych – dodaje.

– Najważniejszą częścią programu wciąż są dwa konkursy: konkurs międzynarodowy, w którym pokażemy dziesięć produkcji z całego świata oraz, tradycyjnie, polskiego reprezentanta, którym będzie "Sweat" Magnusa von Horna – zapowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Drugim konkursem jest konkurs polski. Jest w nim 11 tytułów: zarówno takie, których jeszcze nie można było zobaczyć (m.in. "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Jakoś to będzie"), ale także te już znane z kin (np. "Czarna owca" i "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy") – wylicza.

Co ważne, polskie filmy będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Fiony Weir, znakomitej brytyjskiej reżyserki castingów. Ma ona w dorobku m.in. współpracę z Clintem Eastwoodem i Romanem Polańskim, pracowała też przy pięciu częściach "Harry'ego Pottera". 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 03.09.2021
Godzina emisji: 10.47
pr

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Palma w Cannes. "Titane", czyli ekstremalna opowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 17:00
– Był to najbardziej kontrowersyjny film w całej konkursowej stawce. Nie wierzyłem, że jury będzie stać na tak odważny werdykt, to była duża niespodzianka – mówi krytyk filmowy Kuba Armata, komentując przyznanie Złotej Palmy filmowi "Titane" w reżyserii Julii Ducournau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puenta w puencie goni puentę. "Czarna owca" Aleksandra Pietrzaka

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:55
– To, w jaki sposób opowiadam moje filmy, mówi dużo o mnie. Ja taki jestem. Lubię zaskakiwać, dawać dużo od siebie, czasem nadmiarowo – mówił w "Fajnym filmie" Aleksander Pietrzak, twórca komediodramatu "Czarna owca". Reżyser zdradził Ryszardowi Jaźwińskiemu także parę słów na temat swoich przyszłych projektów.
rozwiń zwiń