Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:55
99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
37. Warszawski Festiwal Filmowy 2021
37. Warszawski Festiwal Filmowy 2021Foto: mat. promocyjne

Rozterki jak u Tarkowskiego i kino akcji

Już od piątku aż do końca kolejnego tygodnia warto rezerwować sobie czas na oglądanie premier filmowych z całego świata. 8 października rozpoczyna się 37. Warszawski Festiwal Filmowy. Obrazem inaugurującym tegoroczną odsłonę będzie thriller "Kapitan Wołkonogow uciekł" w reżyserii Alekseya Chupova – osadzona w ZSRR końca lat 30. historia kapitana NKWD oskarżonego o przestępstwo.

Posłuchaj
03:46 Trojka Fajny film 2021_10_06 10-46-56.mp3 W oczekiwaniu na 37. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Fajny film/Trójka)

 

– Gdybym miał określić stylistykę tego filmu, powiedziałbym, że z jednej strony mamy tam wielkie rozterki w stylu Tarkowskiego, a z drugiej strony jest to kino akcji – opisuje dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn. – Odtwórcą głównej roli jest Yuriy Borisov, który jest dla mnie fenomenem. To człowiek, który w tym roku był w trzech filmach pokazywanych w konkursach kolejno na festiwalach w Cannes, Locarno i Wenecji – dodaje.

Captain Volkonogov Escaped (2021) - Yuriy Borisov - HD Film Clip - English Subtitles/Cinematheque Trailers

Debiutanci i tuzy kinematografii

Program trwającego dziesięć dni festiwalu obejmuje 99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych. – Mamy pięć sekcji konkursowych i pięć spoza konkursu. Ci, którzy lubią debiuty, znajdą coś dla siebie, a ci, którzy lubią kino inne, "odjechane", skierują się ku konkursowi "Wolny Duch". Dla miłośników dokumentów mamy konkurs dokumentalny – wylicza rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. 

W tym roku festiwal wykona pewien ukłon w kierunku dwóch znanych reżyserów. – Dostąpiliśmy zaszczytu, którym jest organizacja pokazu filmu "Brigitte Bardot Cudowna" Lecha Majewskiego. Chyba nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim jest on artystą. Pracował z największymi nazwiskami światowego kina, również w Stanach Zjednoczonych, w tym w Hollywood – zachęca Stefan Laudyn.

Kadr z filmu "Brigitte Bardot Cudowna"  w reżyserii Lecha Majewskiego Kadr z filmu "Brigitte Bardot Cudowna" w reżyserii Lecha Majewskiego  Foto: mat. promocyjne

Drugim z filmowców, których twórczość będzie szczególnie celebrowana podczas tegorocznej odsłony WWF, będzie Marek Koterski. – Marek Koterski to jeden z moich wielkich faworytów. Pokażemy trzy jego filmy, a spośród nich chyba najbardziej znany "Dzień świra", który ma wszelkie prawo nazywać się kultowym.


37. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 8-17 października w warszawskich kinach Kinoteka oraz Multikino.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego)
Data emisji: 6.10.2021
Godzina emisji: 10.46

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Cena sukcesu Bohdana Smolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:55
Ksawery Szczepanik to dokumentalista, który w swoich filmach konsekwentnie opowiada o powszechnie znanych postaciach i często robi to w nieoczywisty sposób. Niedawno odbyła się premiera jego filmu o Władysławie Kozakiewiczu "Po złoto". Teraz pracuje nad dokumentem poświęconym znanemu, nieżyjącemu już artyście kabaretowemu Bohdanowi Smoleniowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz polskiego kina 2021 roku. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:00
W poniedziałek, 20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu, w tym roku można się spodziewać wielu niespodzianek. Większość filmów to absolutne premiery. Kto zaprezentuje się podczas wydarzenia? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:00
Przez cały czas trwania gdyńskiego festiwalu Ryszard Jaźwiński relacjonował filmowe wydarzenia. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Kto otrzymał statuetkę "Złotych Lwów"? Które tytuły znalazły się wśród nagrodzonych? 
rozwiń zwiń