Tryumfalny powrót Catherine Deneuve

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 15:40
Jutro odbędzie się polska premiera najnowszego filmu Françoisa Ozona. "Żona doskonała" to komedia o feministycznym zabarwieniu z udziałem wielkiego tria francuskiego kina.
Audio

Jakub Duszyński z Gutek Film przyznaje, że nowe dzieło Ozona to tryumfalny powrót Catherine Deneuve do roli komediowej.

- Ta rola jest bardzo ironiczna i ona sama troszkę śmieje się na początku ze swojego wizerunku wielkiej diwy francuskiego kina. Ogląda się to wybornie, bo ona ma do siebie dystans i świetnie wypada w komediowej roli – mówi.

Gwiazda francuskiej kinematografii w "Żonie doskonałej" odgrywa postać kobiety-trofeum. Żyje w dosyć koszmarnym małżeństwie. Jej mężem jest bogaty przemysłowiec Robert (Fabrice Luchini). Ma też kochanka z przeszłości, którego gra Gerard Depardieu.

Bohaterka Deneuve z kury domowej zmienia się w bardzo energiczną, wyzwoloną kobietę. - To wszystko utrzymane jest w komediowej tonacji, ale wiadomo, że François Ozon to prowokator. Celowo osadza akcję filmu w latach 70., w tle słyszymy muzykę Bee Gees, a całość ma troszeczkę kampowy posmak – podkreśla gość audycji.

Duszyński zauważa, że dużo tu także nawiązań do klasyki francuskiego kina i  wyrafinowanego humoru. Z jednej strony śmiejemy się, ale uderza on mocno w nasze mieszczańskie przyzwyczajenia. Ozon lubi z tym igrać.

Od pewnego czasu widać, że reżyser w swojej twórczości stosuje pewnego rodzaju "płodozmian", przedstawia ambitniejsze produkcje na zmianę z lekkimi komediami.

"Żona doskonała" okazała się we Francji wielkim sukcesem. Już od najbliższego piątku film będą mogli ocenić także polscy widzowie.

Posłuchaj rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Jakubem Duszyńskim, kliknij dźwięk "Tryumfalny powrót Catherine Deneuve" po prawej stronie artykułu.

Audycji "Fajny film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 10.30.

(dmc)

Czytaj także

"Żona doskonała"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 12:57
Suzanne (Catherine Deneuve) jest żoną bogatego przemysłowca, który żelazną ręką kieruje fabryką parasolek. Swoją żonę sprowadził do roli uległej pani domu, która skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki i służy mu jako luksusowa ozdoba.
rozwiń zwiń