Tych filmów nie zobaczysz nigdy więcej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 13:43
O tej porze roku, od 12 lat, w kilku miastach w Polsce mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z nowościami kina hiszpańskiego. Dziś rozpoczyna się 12. Tydzień Kina Hiszpańskiego.
Audio
Tych filmów nie zobaczysz nigdy więcej
Foto: mat.pras.

Uroczyste otwarcie festiwalu będzie miało miejsce dziś w Warszawie. Od jutra zaczynają się regularne filmowe projekcje.

Z Joanną Hanusiak, współorganizatorką filmowego tygodnia, spotkał się Ryszard Jaźwiński. - Już na otwarciu prezentujemy film "Nie zazna spokoju, kto przeklęty", który został nagrodzony 6 nagrodami Goya, w tym w kategorii najlepszy film - poleca przegląd kina Joanna Hanusiak. Jest to thriller, a co ciekawe, obraz ten pokonał "Skórę, w której żyję" w reżyserii Almodovara. To opowieść o społeczeństwie hiszpańskim, mentalności ludzkiej - dodaje.

Przez tydzień można będzie zobaczyć 20 tytułów najnowszych hiszpańskich produkcji.
Podczas 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego prezentowane będą najnowsze filmy, tylko jeden z nich pochodzi z 2008 roku, cała reszta to są tytuły z ostatnich 2 lat.
- 15 z nich to polskie premiery i prawdopodobnie nie można będzie ich zobaczyć nigdy więcej - zachęca do uczestnictwa w przeglądzie organizatorka. - Jest to największa prezentacja kina hiszpańskiego na świecie, poza Hiszpanią.

Jednym z prezentowanych filmów, który będzie miał polską premierę kinową, jest film zamknięcia "Życie to jest to" z Salmą Hayek w jednej z ról.

W Warszawie projekcje rozpoczynają sie już w piatek (16 marca) w kinie Muranów, a potem kolejne polskie miasta.

15 marca - 22 marca - 12. Tydzień Kina Hiszpańskiego gości w warszawskich kinach Muranów, Luna i kino LAB.

18 marca - 1 kwietnia - 12. Tydzień Kina Hiszpańskiego można będzie zobaczyć w Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie. 

(pj)

Czytaj także

Almodovar idzie śladami Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 10:22
Najnowszy film hiszpańskiego reżysera opowiada historię szalonego chirurga, który postanawia ukarać w dość wyjątkowy sposób pewnego mężczyznę...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska koprodukcja na słynnym festiwalu Sundance

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 15:12
Thriller "Arbitrage", wspólna produkcja Stanów Zjednoczonych i Polski, będzie miał premierę na Festiwalu Filmowym Sundance w Park City w amerykańskim stanie Utah.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław stanie się stolicą kina hiszpańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 10:45
Dwanaście filmów podzielonych na trzy sekcje tematyczne będzie można zobaczyć podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego w stolicy Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń