"Miliard szczęśliwych ludzi" na Planete+ Doc Festival

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 12:10
- Bayer Full w Chinach to pretekst do paru innych opowieści z silnym kontekstem kulturowym w tle. Podglądamy polską prowincję, która wciąż disco polo żyje, a mamy też okazję zerknąć na chińską kulturę - mówi reżyser Maciej Bochniak.
Audio
Fragment plakatu do filmu Miliard szczęśliwych ludzi
Fragment plakatu do filmu "Miliard szczęśliwych ludzi"Foto: fot. mat. prasowe

Dokument o tym, jak Bayer Full próbował podbić Chiny, prezentowany jest podczas Planete+ Doc Film Festival w sekcji "Fetysze i kultura". Opowiada o żywej legendzie polskiego disco polo - do zespołu dwa lata temu zgłosił się sinolog Krzysztof Darewicz, który wpadł na pomysł, by muzyków Bayer Full nauczyć śpiewać po chińsku i w ten sposób podbić Państwo Środka.

- Zależało mi, aby zupełnie inaczej pokazać chińską kulturę. Do tej pory filmy skupiały się na problemach z prawami człowieka i przedstawiały Chiny jako totalitarnego potwora. My zobaczyliśmy zupełnie inny kraj - opowiada Maciej Bochniak.
Reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zapowiada, że w planach jest kolejny film o disco polo - tym razem fabularny - o fenomenie tej muzyki w latach 90., czyli o zawrotnych karierach i niewiarygodnych pieniądzach, do których wielu udawało się wówczas dojść w ekspresowym tempie. - Wierzymy, że uda nam się rozpocząć zdjęcia jeszcze w tym roku - mówi gość Trójki.
Więcej informacji  o festiwalu i szczegółowy plan projekcji m.in. dokumentu "Miliard szczęśliwych ludzi" na stronie planetedocff.pl.
Audycji "Fajny film" słuchajcie od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30.

(ed)

Czytaj także

Bayer Full uszczęśliwia miliard Chińczyków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 15:29
Mówiło się, że zespół "Bayer Full" podpisał kontrakt na 67 milionów płyt i przygotowuje się do trasy koncertowej w Chinach. Podbój Państwa Środka przez polskie disco polo opisuje film "Miliard szczęśliwych ludzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-chińska komedia przygodowa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:54
- Towarzyszyłem z kamerą moim bohaterom przez półtora roku, ale ta historia może trwać jeszcze bardzo, bardzo długo - opowiada w Trójce reżyser historii o karierze, jaką polski zespół discopolowy robi ... w Chinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planete+ Doc Film Festival we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 16:29
- Wszyscy wiemy, że Wrocław to miasto, które bardzo lubi kino i film. W tym roku będziemy tam obecni przez tydzień - mówiła w Trójce Weronika Adamowska z Planete+ Doc Film Festival.
rozwiń zwiń