Tak smakuje Azja

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:44
Satyra na przemysł filmowy, fala w szkołach, handel dziećmi, sztuki walki, macierzyństwo, miłość i pożądanie ... Dziś startuje doroczny przegląd kina azjatyckiego - wydarzenie, którego nie można przegapić!
Audio
  • Z Jakubem Królikowskim rozmawia Ryszard Jaźwiński
Kadr z filmu Vulgaria w reż. Pang Ho-cheung. Należący do sekcji Nowe Kino Azji film można oglądać na trwającym w dniach 24-30.10 w Warszawie i Wrocławiu 6. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.
Kadr z filmu "Vulgaria" w reż. Pang Ho-cheung. Należący do sekcji Nowe Kino Azji film można oglądać na trwającym w dniach 24-30.10 w Warszawie i Wrocławiu 6. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.Foto: fot. mat. prasowe

Rozpoczęła się szósta edycja Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków, który w całości poświęcony jest kinu Azji Południowo-Wschodniej. Tegoroczna wyprawa do Azji to ponad 30 pełnometrażowych filmów, większość prezentowanych w Polsce po raz pierwszy, z czego dwa - mają także swoją europejską premierę.

- Pierwszy pokaz to jedyny koreański film festiwalu. "Król świń" to animacja, ale niezwykła, stworzona przez bardzo oryginalny sposób rysowania, w której w dość odrealniony autor opowiada o brutalnej rzeczywistości azjatyckiej szkoły - mówi dyrektor festiwalu Jakub Królikowski.

Co roku podczas Pięciu Smaków oddzielną sekcję stanowi kino wybranego kraju, tym razem wybór padł na Malezję. - Bardzo polecam "Songlap" (2011) w reżyserii małżeństwa Fendiego Mazlana i Farizy Azliny, który zaliczany jest do tak zwanego kina środka - jednocześnie zyskuje dobre wyniki sprzedaży i stanowi bardzo indywidualne kino mierzące się z poważnym tematem - zachęca gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Od 24 do 30 października festiwalowe pokazy odbywać się będą w warszawskich kinach Muranów i Praha oraz kawiarni Południk Zero. Osiem festiwalowych filmów będzie też można oglądać we Wrocławiu od 27 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Szczegółowy program pokazów i wydarzeń towarzyszących festiwalowi dostępny na stronie piecsmakow.pl

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Zobacz także

Czytaj także

6. FF Pięć Smaków

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 15:10
Od 24 do 30 października Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz szósty zaprosi swoich widzów w fascynującą podróż po Południowo-Wschodniej Azji.
rozwiń zwiń