"We mgle": wojna bez udziału Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 11:30
- Podobnie jak w swoich filmach Wojtek Smarzowski, Rosjanin pokazuje tą ciemniejszą stronę rzeczywistości - mówi o filmie wojennym "We mgle” Siergieja Łoźnicy Weronika Adamowska.
Audio
  • "We mgle": dramat wojenny bez rozmachu w stylu Hollywood (Fajny Film/Trójka)
Kadr z filmu We mgle
Kadr z filmu "We mgle"Foto: materiały promocyjne

- Siergiej Łoźnica to bardzo bezkompromisowy reżyser - uważa Weronika Adamowska, współorganizatorka Planete + Doc, festiwalu filmowego którego gościem był także rosyjski filmowiec. - Nie chciałabym jednak powiedzieć, że w swoim najnowszym filmie "We mgle” w chłodny sposób pokazuje czasy drugiej wojny światowej - dodaje gość Ryszarda Jaźwińkskiego.

Zdaniem Adamowskiej u Łoźnicy wojna wygląda bardzo skromnie. Nie sfilmowaną z rozmachem, z udziałem wielu statystów. - Skupia się na jednostce, pokazuje jej losy na tle całej wojennej machiny - mówi o filmie Weronika Adamowska.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

Rosyjski reżyser, z wykształcenia matematyk, ma dokładną wizję swoich filmów. Pomysły realizuje niezwykle precyzyjnie. - W jego filmach to widać - mówi Adamowska. - Łoźnica często pracuje z naturszczykami, oni muszą być dokładnie tacy jak ich sobie wyobrazi reżyser.

 

"We mgle” to rosyjski dramat wojenny, obraz jest drugim filmem fabularnym znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy. Akcja rozgrywa się na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci - Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem. W głębi pierwotnej puszczy kategorie "przyjaciel” i "wróg” nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Suszenja musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

Czytaj także

Bolesny "Sekret" dziadka ciąży nad całą rodziną

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 13:40
- Okazuje się, że bardzo ciężko jest być sędzią w tej sprawie i zdecydować jak było naprawdę - mówi Agnieszka Podsiadlik, która w filmie "Sekret" zagrała rolę Karoliny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2013: 15-godzinny film i "Wielki błękit”

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:11
- Czegoś takiego jeszcze nie było.... "The Story of Film – Odyseja filmowa"Marka Cousinsa to niezwykła historia kina - mówił w Trójce Marcin Pieńkowski ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale to boski świat dla reklamy produktów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:25
Coraz częściej bohaterowie filmów, zamiast zajmować się serialowymi problemami, wychwalają produkty, które pojawiają się na ekranie. - Reklamodawca musi zadać sobie pytanie czy chce iść w stronę promocji bazarowej i być najgłośniejszą przekupą - mówi Bohdan Pawłowicz, ekspert z zakresu marketingu i reklamy.
rozwiń zwiń