Niełatwa miłość w trudnym społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:49
Choć polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte, poruszanie tematu homoseksualizmu nadal jest trudne – mówi Tomasz Wasilewski, autor nagrodzonego podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni filmu "Płynące wieżowce".
Audio
  • Niełatwa miłość w trudnym społeczeństwie (Fajny film/Trójka)
Mateusz Banasiuk w filmie Płynące wieżowce
Mateusz Banasiuk w filmie "Płynące wieżowce" Foto: materiały prasowe/Alter Ego Pictures

To nie pierwsza nagroda dla młodego reżysera – wcześniej Tomasza Wasilewskiego uhonorowano na festiwalu w Karlowych Warach w konkursie "East of West". "Płynące wieżowce" to historia Kuby (Mateusz Banasiuk), który prowadzi poukładane życie studenta, ma dziewczynę Sylwię (Marta Nieradkiewicz). Jego świat wywraca się do góry nogami, gdy poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź, a Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację mężczyzną, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na jego związek z Sylwią.

Dlaczego aktorzy z "Płynących wieżowców” nie lubili swoich postaci?

– Zawsze czerpię z doświadczeń swoich i ludzi, których spotykam w życiu. Nie chodzi o odtwarzanie konkretnych wydarzeń czy postaci, raczej o pewną wrażliwość – mówi Tomasz Wasilewski. – W przypadku "Płynących wieżowców" bardziej niż relacje seksualne interesowały mnie emocje: zagubienie, walka o marzenia – dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Czy film zostanie uznany w naszym kraju za kontrowersyjny? – To się okaże. Obserwując to, co dzieje się w sferze publicznej, trudno nie zauważyć, jak niektóre tematy podsycane są przez media, ale i samo społeczeństwo. Mam nadzieję, że w bohaterach "Płynących wieżowców" widzowie zobaczą przede wszystkim ludzi, nawet jeśli są przeciwni związkom osób tej samej płci – dodaje twórca, który podczas zakończonego niedawno gdyńskiego festiwalu odebrał nagrodę w kategorii młody talent reżyserski.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

Zobacz więcej na temat: festiwal filmowy w Gdyni FILM

Czytaj także

"Bilet na Księżyc" biletem do kariery?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 14:11
Ten obraz Jacka Bromskiego, nagrodzonego na festiwalu w Gdyni za scenariusz, to jeden z najdłużej oklaskiwanych filmów tegorocznego 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Z odtwórcą głównej roli, Filipem Pławiakiem rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida", "W imię...", "Chce się żyć". To, co najlepsze na festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 21:56
38. Gdynia Film Festiwal przeszedł do historii. O główny laur, Złote Lwy, oraz o pozostałe nagrody walczyło 14 filmów fabularnych. Wygrała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
rozwiń zwiń