Orientalnie udźwiękowiony "Cwaniak"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:11
– Ten film to biały kruk. Powstał w 1929 roku i właściwie od razu został zdjęty z ekranów kin dlatego, że reżyser Mikołaj Szpikowski w równym stopniu śmiał się z "białych" i "czerwonych" - mówi Marcin Pukaluk, kompozytor muzyki filmowej, zainteresowany kinem niemym, autor muzyki do filmu "Cwaniak".
Audio
  • Orientalnie udźwiękowiony "Cwaniak" (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Cwaniak
Kadr z filmu "Cwaniak" Foto: mat. prom/ www.marcinpukaluk.com

Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny domowej w Rosji. - Bohater, w zależności od koniunktury, przechodzi raz na stronę jednego, raz na stroną drugiego obozu. Jest po prostu karierowiczem – mówi Marcin Pukaluk, gość Ryszarda Jaźwińskiego w audycji "Trójkowo, filmowo".

Kompozytor tłumaczy, że ścieżka dźwiękowa do "Cwaniaka" to próba połączenia muzyki filmowej i rozrywkowej. – Chciałem, żeby ta muzyka sprawdzała się w warunkach koncertowych, żeby dobrze słuchało się jej nie oglądając filmu – mówi rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego i dodaje, że podczas tworzenia postanowił sięgnąć po orientalne instrumentarium.

Marcin
Marcin Pukaluk

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

Czytaj także

Jan Klata: W teatrze delfinów nie słychać muzyki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:00
- Nie uważam, że najlepsza muzyka w spektaklu to ta, której nie słychać. Ale wyobrażam sobie podwodny teatr delfinów, gdzie taka muzyka byłaby na miejscu - mówił w Dwójce Jan Klata. W Teatrze Starym w Krakowie premierę ma jego spektakl "Król Edyp".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścieżka dźwiękowa filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Ukłon w stronę młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 21:51
Najnowszy film Andrzej Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" obejrzało w kinach już ponad 400 tysięcy widzów. Do tego sukcesu przyczyniła się też świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa.
rozwiń zwiń