W "Historiach rodzinnych" widz przegląda się jak w lustrze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 13:30
- Jak rozmawiać z własnymi rodzicami o ich życiu prywatnym - na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swoim najnowszym filmie reżyserka Sarah Polley. O "Historiach rodzinnych" opowiada dyrektor artystyczny Gutek Film Jakub Duszyński.
Audio
  • "Historie rodzinne" - autobiograficzne kino na najwyższym poziomie (Trójka/Fajny film)
kadr z filmu Historie rodzinne, reż. Sarah Polley
kadr z filmu "Historie rodzinne", reż. Sarah PolleyFoto: mat. prasowe/Gutek Film

- Odkryłem ten film na festiwalu w Toronto - wspomina gość Ryszarda Jaźwińskiego. - Kiedy go obejrzałem pomyślałem, że Sarah Polley zrobiła w dokumencie to, co kiedyś Mike Leigh w fabule. Wzięła pod lupę relacje wewnątrz rodziny.

Utalentowana kanadyjska aktorka, reżyserka i scenarzystka tym razem wcieliła się w podwójną rolę: filmowca oraz detektywa i spróbowała o swoich rodzicach opowiedzieć nie poprzez pryzmat więzi rodzinnych, tylko relacji między kobietą i mężczyzną.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

I tak oto "Historie rodzinne" z każdą minutą odsłaniają kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. - Najbardziej niesamowite jest to, że na początku poznajemy zwyczajną rodzinę, która niczym nie intryguje - opowiada Jakub Duszyński. - Z czasem jednak dostrzegamy, że Polley opowiada bardzo uniwersalną historię, która mówi także coś o nas. Dzięki niej my, widzowie dowiadujemy się, co nas blokuje, kiedy rozmawiamy o własnych historiach rodzinnych. Czego się wówczas boimy, co nas interesuje. I choć widać, że film powstawał bez wyraźnego scenariusza, to jednak ma on niezwykle zwartą konstrukcję.

Polska premiera "Historii rodzinnych" odbyła się na festiwalu "Nowe Horyzonty", od 15 listopada będzie go można obejrzeć w kinach studyjnych na terenie całej Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

kul

Zobacz więcej na temat: FILM kino

Czytaj także

Mike Leigh: mógłbym zrobić film o każdym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 18:00
- Wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas ma swoją historię - powiedział w radiowej Jedynce reżyser i scenarzysta Mike Leigh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ennio Morricone kończy 85 lat. Stworzył muzykę do 500 filmów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 12:37
Ennio Morricone skomponował muzykę do takich filmów jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone, czy "Misja" Rolanda Joffe. Nagrodzono go Oscarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bilet na Księżyc" fascynującą podróżą w głąb PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 05:51
Ten film łączy pokolenia. Akcja "Biletu na Księżyc", najnowszego filmu Jacka Bromskiego, dzieje się w Polsce lat 60. minionego wieku. To wciągająca i dowcipna opowieść, która została doceniona na festiwalu filmowym w Gdyni za scenariusz. O tym jak powstawał w "Klubie Trójki" opowiadali jego twórcy.
rozwiń zwiń