Niesłusznie zapomniana "Satysfakcja"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 18:57
- To jedna z ciekawszych płyt tamtego okresu i zasługuje na to, by być szerzej znana - o specjalnym albumie grupy Agency opowiadają zaangażowani w jej powstanie muzycy.
Audio
Niesłusznie zapomniana Satysfakcja
Foto: Henry Diltz / Morrison Hotel Gallery /keithrichards.com/life

Ta płyta narodziła się z miłości do grupy The Rolling Stones. Zafascynowany historią grupy wokalista Marek Śledziewski oraz autor książki "Satysfakcja" Daniel Wyszogrodzki poznali się przypadkiem. - Na jednej z szalonych imprez, gdzie grało się muzykę do rana, Marek mówił coś o płycie, ja o książce i po kilku godzinach uznaliśmy, że musimy połączyć siły i robimy wielki projekt - wspomina Wyszogrodzki.

/

- Poprosiliśmy też Kasię (Kayah), która jeszcze wtedy nie była tak wielką gwiazdą i pomysł jej się spodobał - dodaje Śledziewski.

MAREK ŚLEDZIEWSKI – VOCAL
ARTUR GAFFEK – GITARY
PIOTR CHANCEWICZ – GITARY I CHÓRKI
BOGDAN WAWRZYNOWICZ – BASS
RAFAŁ PACZKOWSKI – KLAWISZE I CHÓRKI
RADOSŁAW MACIŃSKI - PERKUSJA

Wydawca płyty Maciej Pilarczyk, początkowo sceptyczny, do dziś uważa, że w tej płycie jest ogromna energia. - Marek wybrał ciekawy repertuar, sięgnął po jeden, dwa hity, a przypomniał więcej mniej znanych utworów Stonesów. Do każdej piosenki podszedł kreatywnie nadając im nowe aranżacje - opowiada.

Książka Wyszogrodzkiego ukazała się w 1989 roku, a wraz z nią kaseta. - Daniel, specjalista od Stonesów, przetłumaczył utwory i był dobrym duchem tego przedsięwzięcia. 

 

W 1990 roku, na trzydziestolecie istnienia Stonesów, udało się zorganizować specjalny koncert na sopockim molo. Kayah, Edyta Bartosiewicz, De Mono, T. Love i IRA zagrali w piosenki z repertuaru The Rolling Stones.

Kolejnym krokiem było nagranie płyty, a nawet teledysku...

Co zostało związane na gumkę do majtek, dlaczego w Sopocie polała się krew i co miał z tym wspólnego Michał Bajor? Dowiesz się słuchając całej "Historii pewnej płyty, 20 listopada 2011"

Audycję przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda