X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski zespół sprzedał 100 tysięcy płyt w jeden dzień!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 18:00
- Nie robiliśmy tego dla sławy ani pieniędzy. Dla nas to była zabawa i nie do końca rozumieliśmy, co się dookoła dzieje. Teraz nie poznajemy samych siebie na zdjęciach - mówią po latach Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński.
Audio
Big Day. 1994.
Big Day. 1994.Foto: fot. Marta Dziubalska/oficjalna strona zespołu

Zespół Big Day jest aktywny po dziś dzień, nagrywając kolejne płyty i koncertując dla wiernych fanów. Ale w połowie lat 90. ich muzyki słuchał każdy. - To był i, w pewnym sensie, wciąż jest fenomen - twierdzi dziennikarka muzyczna Anita Bartosik . - Nie licząc Ani Rusowicz, nie ma przecież w polskiej muzyce ostatnich 20 lat artystów tak dosłownie nawiązujących do muzyki hipisowskiej. Zwłaszcza, że Big Day odnosił największe sukcesy w okresie mody na grunge!

"Historia" ma także swój kanał na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz!

Faktycznie w 1994 roku zespół Anny Zalewskiej i Marcina Ciurapińskiego grał wspólne koncerty z Hey i Closterkeller, a fani żadnej z grup nie czuli dysonansu. Muzyka pokrewna dokonaniom  R.E.M. czy Jefferson Airplane, ale też osadzona w naturalności olsztyńskiej "szkoły" poezji śpiewanej, przyniosła Big Day uznanie fanów i krytyków już po wydaniu pierwszej płyty "W świetle i we mgle" (1994). Ale na komercyjny szczyt zespół wspiął się wraz z publikacją drugiego albumu "Kalejdoskop" (1995), który już pierwszego dnia rozszedł się w stu tysiącach egzemplarzy!

- Ze spokojnego Olsztyna Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński trafili do Warszawy, gdzie właśnie dokonywała się eksplozja kapitalizmu. Ten świat i sukces ich nieco przytłoczył - wspomina Anita Bartosik. - Co jednak istotne, nie zatracili bazy, naturalności i właściwej sobie stylistyki, której pozostają wierni po dziś dzień.

Więcej m.in. o życiu na walizkach, powstawaniu klipu do singla "Przestrzeń" oraz kłopotach z okładką albumu w reportażu z cyklu "Historia pewnej płyty", który Anna Gacek i Tomasz Żąda poświęcili tym razem "Kalejdoskopowi" Big Day.

Posłuchaj opowieści o debiutanckim albumie grupy "W świetle i we mgle">>>

Czytaj także

W świetle Wielkiego Dnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 07:00
Historia pierwszej płyty grupy Big Day to opowieść o muzyce, ale i o miłości, która połączyła dwa głosy zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powtarzamy: Raz Dwa Trzy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 15:00
Na dobry początek niedzieli, tuż po północy przypomnimy w wakacyjnym cyklu trójkowej "Historii Pewnej Płyty" reportaże poświęcone albumom "Cztery" grupy Raz Dwa Trzy oraz "W świetle i we mgle" zespołu Big Day.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak hartowała się polska fonografia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 16:26
O wyszukiwaniu muzycznych pereł, Izabelinkach i nosie do rocka, opowiadają menedżerowie z polskich wytwórni płytowych i dziennikarze muzyczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rodził się album "Emu"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 20:31
W pierwszej powakacyjnej odsłonie "Historii pewnej płyty" opowiemy o początkach współpracy Anity Lipnickiej i zespołu Varius Manx.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"When I Die" Fotoness nigdy nie ukazała się na CD

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 16:00
Zespół Fotoness miał wszelkie walory, które mogły uczynić z lidera Tiltu gwiazdę głównego nurtu polskiego rocka. Dlaczego tak się nie stało? Posłuchaj Trójkowej "Historii pewnej płyty" poświęconej krążkowi "When I Die".
rozwiń zwiń