X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gaba Kulka: w tym co robię nie ma teorii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 22:15
- Za każdym razem, gdy Gaba gra, dzieje się coś, czego oczekujemy od wydarzeń artystycznych, czuć siłę wyższą - o twórczości Kulki mówi Agnieszka Szydłowska. Posłuchajcie niezwykłej historii powstawania albumu, który był pierwszym wielkim sukcesem artystki.
Audio
Gaba Kulka
Gaba KulkaFoto: fot. Anna Lucid/oficjalna strona artystki/zdjęcia promocyjne

Michael Jackson i Madonna, jako "obowiązkowy zestaw szkolny", Penderecki na koncertach taty - skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, a w samochodzie składanki największych radiowych przebojów - tak można określić muzyczne dzieciństwo Gaby Kulki .

 - Bacha przy śniadaniu w naszym domu nie było, ale muzyka wszechobecna - tak. Z czasem tylko zmieniały się proporcje między tym, co zasłyszane od innych, a krajobrazem muzycznym kształtowanym samemu - wspomina artystka i opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach z instrumentami, amatorskich nagraniach, występach wokalnych i ... fascynacji Tori Amos.

Gaba Kulka wyznaje, że zawsze kierowała się zasadą robienia rzeczy "na wyrost", pewnego udawania, że się jest na dalszym etapie niż w rzeczywistości. - To się sprawdza w każdej sytuacji. Zanim więc ukazał się "Out", ja już miałam kilka wprawek zrealizowanych w domowych warunkach.

Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był "Out" (2006), jednak dopiero  "Hat, Rabbit"  (2009), nagrany z zespołem, przedstawił jej muzykę szerszej publiczności. - To miał być album, który niejako podsumowuje naszą pracę nad aranżacjami piosenek podczas koncertów. Chcieliśmy to złapać i zapisać. Większość została nagrana na żywo i w bardzo krótkim czasie - opowiada o albumie, który zyskał status złotej płyty kilka miesięcy po premierze.  

Aż trzy utwory z tej płyty gościły na Liście Przebojów Programu Trzeciego, a artystka otrzymała od Trójki Mateusza - Nagrodę Muzyczną im. Mateusza Święcickiego "za wielki talent, przebogatą muzyczną wyobraźnię i trójkowy gust objawione na płycie "Hat, Rabbit" będącej wydarzeniem 2009 roku". - To jest Ktoś! Nie dziewczyna do manipulowania, ale Artystka, która wie, czego chce. Ona może zrobić wszystko - podkreśla trójkowa dziennikarka  Agnieszka Szydłowska, która śledzi karierę Gaby od początku. 

GABA KULKA  w TRASIE >>>

Płytę realizował Leszek Kamiński, a producentem był Marcin Bors. Wydania "Hat, Rabbit" podjęła się Mystic Production. - Poważni realizatorzy, poważna produkcja i zaangażowane w nią pieniądze, a jednak Gabie udało się zachować siebie, nie utonąć w niuansach. Gaba też zrobiła coś, czego zwykle nie robią dzieci znanych muzyków, nagrałą piosenkę i wystąpiła ze swoim tatą - dodaje Szydłowska.

Zdaniem samej wokalistki na sukces albumu złożyło się kilka czynników. - To jest bardzo dobra płyta, nie znudził mi się i nadal jestem z niego zadowolona. Ale mam  też  wrażenie, że on ukazał się w dobrym momencie, wypełniliśmy niszę muzyką, na którą zaczynało się zapotrzebowanie. Dziś dużo więcej dzieje się na pograniczu muzyki alternatywnej i nieco bardziej mainstreamowej, co mnie bardzo cieszy - podsumowuje artystka.

O przyjaźni z Czesławem Mozilem, akceptacji błędów i nagrodach. A także o tym, jak wyglądał pierwszy muzyczny plakat na ścianie w pokoju Gaby i dlaczego zdecydowała się na studia na ASP usłyszycie w  muzycznego reportażu, który przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.  W audycji wypowiadał się także  menadżer artystki Piotr Miecznikowski.

"Historia pewnej płyty" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po godz. 18.

Czytaj także

Wiosenna Gaba Kulka (video)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 22:00
Pierwszy z naszych para-muzycznych kwestionariuszy wypełniła (całą sobą) najoryginalniejsza artystka polskiej sceny niezależnej ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulka terapeutyzuje Baabę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 06:00
Już dziś Baaba Kulka pokaże na jarocińskim festiwalu jak się gra utwory Iron Maiden, z tej okazji przypominamy wywiad z muzykami grupy, w którym pokazali jak niekonwencjonalnie podejść do tej formuły dziennikarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka w trasie!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:12
Koncerty w Radiu Kraków oraz spotkania z artystką i mini-koncerty transmitowane na żywo! To wszystko czeka fanów artystki w lutym i marcu.
rozwiń zwiń