Paweł "Kelner" Rozwadowski: zakończyłem poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 14:56
- "Kelner" ciągle szukał nowości, dlatego Deuter co kilka lat zmieniał się dość drastycznie, ale Paweł odważnie robił swoje - mówi Krzysztof Grabowski, muzyk zespołu Dezerter. Czy dziś Rozwadowski planuje jeszcze jakąś woltę?
Audio
  • "Historia pewnej płyty". "Kelner" i Deuter - historii ciąg dalszy
Paweł Kelner Rozwadowski
Paweł "Kelner" RozwadowskiFoto: fot. mat. promocyjne/facebook.com/Deuter2010

Po pierwszych trzech latach grania Deuter , jedna z najważniejszych polskich kapel rockowych lat 80. , zawiesił działaność. Założyciel zespołu - Paweł "Kelner" Rozwadowski - wraz z Robertem Brylewskim powołali do życia grupę Izrael. Ale już w 1985 Deuter powrócił, tyle że w nowym stylu.

- W Berlinie spotkałem Rafała "Różę" Wydlarskiego, który odnowił moją fascynację funkiem. Po powrocie do Polski, wraz z Andrzejem "Gutkiem" Zagalskim, zaczęliśmy formować nowy skład - opowiada "Kelner" w Trójce. Muzyk przyznaje, że w tym czasie w Polsce funk był trudny do przyjęcia, więc "j eżdżąc z koncertami czuli się jak kosmici".

Zdaniem dziennikarza Macieja Chmiela Rozwadowski jako jeden z pierwszych w Polsce dostrzegł wielki potencjał czarnych rytmów i nie bał się grać czegoś zupełnie odmiennego. - Muzycznie to było zupełnie inne oblicze zespołu, ale czuło się ducha starego Deutera, a to za sprawą charakterystycznego wokalu i tekstów, jakie Paweł pisał - dodaje Krzysztof Grabowski, muzyk zespołu Dezerter.

Sam Rozwadowski przyznaje w reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy, że wyprzedzając czasy ten funkowy skład nie miał szans przetrwania. - Wróciłem do rock'n'rollowego grania, a Irek Głowacki namówił mnie do nagrania płyty - wspomina i opowiada jak przebiegały nagrania, a także o powodach kolejnej przerwy w działalności zespołu. Posłuchaj całej "Historii pewnej płyty"!

- Odwagi "Kelnerowi" nigdy nie brakowało. Zaczynał ze swoimi składami i punk rock w Polsce, i reggae, i biały funk. Odważna też była, nagrana z Brylewskim, jako Max i Kelner, płyta "Tehno Terror". Natomiast, jeśli chodzi o przekaz tekstowy, liczyłem na coś więcej - podkreśla Chmiel.

Po kilku, przeplatających się, okresach aktywności na scenie muzycznej i milczenia Paweł "Kelner" Rozwadowski wznowił działalność Deutera z nowymi muzykami. - Skład w tej chwili jest taki, jak być powinien. Gramy stare kawałki i zamierzamy nagrać nowy materiał. Nie będzie to wolta, bo poszukiwania właściwie zakończyłem.

Czy na pewno? Posłuchajcie całej rozmowy!

Dlaczego pierwszy pełen album Deutera ukazał się dopiero w 1988 roku? Jak doszło do nagrania piosenek Deutera przez grupę Dezerter? Jak teksty z "Tehno Terror" komentują kwestie wiary i religii? W jakim składzie dziś gra Deuter? Posłuchaj całej audycji bogatej w informacje z zaplecza świata polskiego rocka!

"Historia pewnej płyty" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 18.05.

Czytaj także

Paweł Rozwadowski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 14:00
W dzisiejszej audycji swoją prywatną kolekcję muzycznych nagrań przedstawi Paweł "Kelner" Rozwadowski lider zespołu Izrael.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Roberta Brylewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 07:38
Z okazji 51. urodzin legendarnego "Goldrockera", które świętujemy 25 maja, przypominamy najistotniejsze momenty w jego bogatej dyskografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"When I Die" Fotoness nigdy nie ukazała się na CD

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 16:00
Zespół Fotoness miał wszelkie walory, które mogły uczynić z lidera Tiltu gwiazdę głównego nurtu polskiego rocka. Dlaczego tak się nie stało? Posłuchaj Trójkowej "Historii pewnej płyty" poświęconej krążkowi "When I Die".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kelner": pragnienie wolności pchnęło mnie w punk rock

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 10:57
- Najpierw nożycami sprofanowałem golf i jeansy, potem znalazłem pierwsze płyty i natychmiast chciałem założyć zespół. Warsztatu nie mieliśmy żadnego, ale nie to było najważniejsze w punk rocku - wspomina założyciel Deutera Paweł "Kelner" Rozwadowski.
rozwiń zwiń