Wpuścić czy nie wpuścić? Publicysta: "Nocne wilki" tylko marzą o bijatyce i drace

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 09:37
- Jeśli są ku temu sposoby, trzeba uniemożliwić przejazd proputinowskich motocyklistów przez Polskę, by zapobiec prowokacji. To przyniesie mniejszą szkodę - tak uważa Paweł Lisicki. Maciej Gdula ocenia, że konwój powinien mieć ochronę.
Audio
  • Paweł Lisicki ("Do Rzeczy") i Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna") o przejeździe "Nocnych wilków" przez Polskę i o konkursie na prezesa ZUS (Komentatorzy/Trójka)
Aleksander Załdostanow i kolumna rosyjskich motocyklistów w Moskwie w 2009 roku
Aleksander Załdostanow i kolumna rosyjskich motocyklistów w Moskwie w 2009 rokuFoto: PAP/EPA/ ITAR-TASS/Marina Lystseva

"Nocne wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, który jest zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję i m.in. dlatego trafił na listę sankcji USA. Członkowie organizacji pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, przez Polskę, by uczcić 70-lecie zakończenia wojny.

- To wygląda jak typowa prowokacja. Podobnie brzmią wypowiedzi wodza tego klubu, którzy stwierdził, że ci, którzy protestują przeciw przejazdowi kawalkady, są potomkami zwolenników Hitlera - mówił w Trójce Paweł Lisicki (tygodnik "Do Rzeczy").

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według publicysty, ”Nocne wilki” dążyć mogą do tego, by wywołać awantury i burdy. - Zastanawiałbym się nad sposobem niewpuszczenia ich do Polski. Jeśli się ich wpuści i dojdzie do awantur, to tylko możemy ponieść z tego powodu większe szkody - powiedział.

Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna") stwierdził, że przejazd powinien mieć ochronę. Jego zdaniem wtedy państwo pokaże, że jest sprawne i nie ma obsesji. Zaznaczył, że nie sympatyzuje z tymi proputinowskimi motocyklistami.

Publicyści rozmawiali też o konkursie na prezesa ZUS, kandydaturze Katarzyny Kalaty i zamieszaniu medialnym wokół tej sprawy.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Krystian Hanke
Goście: Paweł Lisicki (tygodnik "Do Rzeczy"), Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna")
Data emisji: 15.04.2015
Godzina emisji: 8.37

agkm/mk

Zobacz więcej na temat: Rosja Trójka ZUS

Czytaj także

ZUS nadal bez prezesa. Będzie drugi konkurs

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:38
- Nowy prezes, zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zostać wyłoniony w drodze konkursu - podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z dziennikarzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

31-latka nie będzie prezesem ZUS. Kalata: chciano mi pokazać, gdzie jest moje miejsce w szeregu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 21:27
Katarzyna Kalata nie ma rekomendacji na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak przyznała, jest rozczarowana tym, w jakiej atmosferze przebiegał konkurs.
rozwiń zwiń