List Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego. "Ten spór skazany jest na eskalację"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 09:05
- Nagle okazuje się, że Zbigniew Ziobro jest głównym szeryfem, który teraz będzie robił porządki w Polsce - podkreślił Michał Szułdrzyński. - To pokazuje, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego skazany jest na eskalację - zaznaczył Grzegorz Osiecki.
Audio
  • Spór o Trybunał Konstytucyjny jeszcze się zaostrzy? (Komentatorzy/Trójka)
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Marcin Obara

Kilka minut przed rozpoczęciem środowej rozprawy do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pismo prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości.

"Generalnie stanowi to pismo instrukcję obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny i niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK" - powiedział prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. "To nieprawda i manipulacja" - zaznaczył Zbigniew Ziobro i wyjaśnił, że intencją, która stała za jego pismem, było rzeczowe wyjaśnienie powodów, dla których nie może uczestniczyć w rozpoznaniu spraw przez Trybunał Konstytucyjny.

- To pokazuje, że de facto ten spór skazany jest po prostu na eskalację - powiedział w audycji "Komentatorzy" Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". - Dopóki nie zapadnie jakaś polityczna decyzja o zatrzymaniu sporu i o jakimś ewentualnym kompromisie, będziemy świadkami takiej eskalacji - dodał. - To jest wojna, która pożera olbrzymie zasoby i angażuje olbrzymią energię i aparatu państwowego, i naszej dyplomacji - ocenił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Jestem zaskoczony tym, jak ochoczo Zbigniew Ziobro wszedł w rolę "super szeryfa", która to rola w 2007 roku kosztowała Prawo i Sprawiedliwość przegrane wybory - oznajmił w radiowej Trójce Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". - Powiem szczerze, zaczyna to wszystko iść w kierunku, o którym krytycy PiS mówili, że właśnie takie będą konsekwencje ustawy łączącej stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - wskazał.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o wywiadzie prezydenta Andrzeja Dudy dla dziennika "Rzeczpospolita".

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: 
Krystian Hanke
Goście:
Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 7
.04.2016
Godzina emisji:
8.36

kk/mk

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: nie wiem skąd larum w sprawie mojego pisma do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 15:10
- Już wcześniej informowałem o mojej ocenie tego, co się dzieje przed Trybunałem Konstytucyjnym - tak swoje pismo procesowe do TK skomentował minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń