Zamieszanie wokół TK trwa. Burzliwa dyskusja w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 08:30
W Sejmie trwają prace nad rozwiązaniem kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym. Trójkowi "Komentatorzy" byli podzieleni w ocenie intencji partii rządzącej, która zainicjowała dyskusję nad nowymi zapisami ws. TK.
Audio
  • Renata Kim i Wiktor Świetlik o zamieszaniu wokół TK (Komentatorzy/Trójka)
Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad projektem ws. TK trwały kilka godzin
Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad projektem ws. TK trwały kilka godzin Foto: PAP/Jakub Kamiński

Komitet Obrony Demokracji wycofał swój projekt dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, a projekt oparty na propozycjach PiS trafił ponownie do pierwszego czytania. Opozycja komentuje, że działania partii rządzącej w sprawie TK są pozorne. Prawo i Sprawiedliwość zapewnia jednak, że celem prac nad nowymi zapisami jest naprawienie sytuacji wokół Trybunału.

Renata Kim z tygodnika "Newsweek" skrytykowała w radiowej Trójce PiS. Dziennikarka uważa, że działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie TK są pozorne. - W czasie całych prac sejmowej komisji sprawiedliwości strona rządowa w ogóle nie brała pod uwagę projektu złożonego przez Komitet Obrony Demokracji, nie odpowiadała na pytania, odrzucała wszystkie poprawki. Robiła to w bardzo arogancki sposób, nawet nie udawała, że bierze je pod uwagę - powiedziała.

Innego zdania jest Wiktor Świetlik. Zdaniem publicysty tygodnika "wSieci" partia rządząca bierze pod uwagę propozycje opozycji. - Mamy do czynienia z ustępstwami, m.in. kwestia głosowania w Trybunale ważniejszych spraw większością 2/3. To bardzo duże ustępstwo na rzecz projektów opozycyjnych, czy osób którym nie odpowiada ta zmiana PiS-owska - zaznaczył.

Goście radiowej Trójki mówili m.in. także o głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa resortu obrony. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Krystian Hanke
Goście: Renata Kim ("Newsweek") i Wiktor Świetlik ("wSieci")
Data emisji: 6.07.2016
Godzina emisji: 8.37

aj/ei

Czytaj także

Sejm: komisja przyjęła projekt ustawy o TK autorstwa PiS

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 06:54
Nocą sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka obradowała nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ostatecznie - około 3:20, po ponad 7-godzinnych obradach - komisja przyjęła z poprawkami propozycję ustawową partii rządzącej.
rozwiń zwiń