Premier Tusk jak księżniczka na ziarnku grochu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:30
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"): Mam wielki żal do rządu, że te cztery lata zmarnował pod względem reform, przygotowania do kryzysu, jakiejś wizji rozwojowej.
Audio
Bogumił Łoziński
Bogumił ŁozińskiFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

-  Nie zgadzam się z filozofią Tuska, który sformułował wizję czysto ekonomiczną, że mamy żyć tak, żeby nie było gorzej, ponieważ jest kryzys. Ilość zmiennych dookoła jest taka, że po roku ten budżet będzie zupełnie inaczej wyglądał. Dziś już widać, że niektóre założenia będą bardzo trudne do zrealizowania, chociażby waloryzacja emerytur. Premier Tusk jest jak księżniczka na ziarnku grochu - najmniejszy problem jest powodem do tego, żeby wszystko pozmieniać, powiedzieć, że nic się nie udało – podkreślił Bogumił Łoziński.

Publicysta "Gościa Niedzielnego" przekonuje, że brak wizji ambitnej, nie ma prób zastanowienia się nad tym na ile deregulacje i wolność ekonomiczna mogłaby napędzić koniunkturę i zmienić sytuację Polski. - Niektóre prognozy mówiły, ze wzrost Polski może być wyższy niż 2,5 proc., a nie wiemy co się wydarzy w strefie euro. Ten budżet jest odpowiedzialny. Nie ma czegoś takiego jak dobry budżet w jakimkolwiek kraju, bo zawsze są jakieś dziury i na coś brakuje, nawet w krajach najbogatszych - argumentował Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza").

Zdaniem publicysty "Gazety Wyborczej" przed nami jeszcze mnóstwo kluczowych historycznych tygodni i wiele ważnych szczytów unijnych. - Grupa krajów, które popierają propozycje Francji i Niemiec, jest dominująca w Europie, bo wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko euroland, ale cała Europa może mieć problemy z przetrwaniem. Poza jutrzejszym szczytem będzie wiele spotkań, w których trzeba będzie dogrywać szczegóły – ocenił gość Mai Borkowskiej. - Dyskutujemy od 2 tygodni nad wystąpieniem ministra Sikorskiego, a propozycja Merkel i Sarkozy’ego jest z zupełnie innej płaszczyzny. Dyskusja o Unii jest spłaszczona do kwestii ekonomicznych, a to jest doraźna potrzeba. Unia jest w bardzo głębokim kryzysie wartości, pewnej koncepcji. Trzeba głębszej refleksji. Będziemy w nieustannym kryzysie, jeżeli będziemy tylko funkcjonować na płaszczyźnie ekonomicznej - stwierdził Bogumił Łoziński.

Co publicyści sądzą o przyszłości Ruchu Palikota i SLD, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy, 7 grudnia 2011".

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Wielu posłów chciało dać prztyczek w nos Palikotowi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 09:20
Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"): Wczoraj to byli tylko harcownicy, prawdziwa bitwa dopiero nastąpi. Niespodziewanie po prawej stronie scena się podzieliła, będą walczyć, żeby w oczach wyborców jak najwięcej zyskać. Wybieg z Beatą Kempą był bardzo sprytny ze strony ziobrystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważniejsza strefa czy reformy członków?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 11:06
Igor Janke ("Rzeczpospolita", salon24.pl): Najważniejszą sprawą z punktu widzenia Europy są wewnętrzne reformy w poszczególnych państwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy budżet czy budżet-podkładka?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 12:00
Łukasz Abgarowicz (senator PO): Trzeba sobie powiedzieć jasno i prawdziwie, że mamy dwa kamienie młyńskie u szyi, które nas ciągną w dół – całą naszą gospodarkę i rozwój.
rozwiń zwiń