Prokuratorzy w Polsce są bezkarni

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:06
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"): Zmiany i to nie nawet na poziomie politycznym, ale na poziomie czysto organizacyjnym, są w prokuraturze konieczne.
Audio
Bogumił Łoziński
Bogumił ŁozińskiFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") uważa, że w Polsce jest bardzo duży problem z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, szczególnie prokuratury. Komentator przypomniał, że prokuratura od roku jest niezależna, co dawała prokuratorowi generalnemu możliwość przeprowadzenia zmian.  - One nie nastąpiły - stwierdził gość Trójki, ale przyznał, że być może minęło zbyt mało czasu.

Zdaniem publicysty nigdzie na świecie prokuratorzy nie są tak niezależni od nikogo. Na przykład w Czechach sprawdza się, jak dużą liczbę spraw umorzonych przez sąd ma prokurator.

Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna") zgodził się, że zmiany w sądownictwie są konieczne. - Ale ważne jest to, żeby  były one przemyślane i wprowadzane stopniowo, po bardzo starannej obserwacji - mówił.

Prezydent Bronisław Komorowski zamierza przychylić się do wniosku o powołanie płk. Jerzego Artymiaka na stanowisko naczelnego prokuratoria wojskowego. Co oznacza, że odwołany zostanie dotychczasowy szef wojskowej prokuratury, gen. Krzysztof Parulski. Szefowa prezydenckiego biura prasowego podkreśla, że prezydent cały czas powtarza, że sytuację w prokuraturze można rozwiązać jedynie zmianami ustawowymi i systemowymi.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. 

(pg)