Czy premier czytał notatkę od ABW?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 10:50
Andrzej Stankiewicz ("Wprost"): Premier mówi, że na przełomie wiosny i lata jego informacje o Amber Gold nie wykraczały poza to, o czym pisała prasa. W notatce ABW są jednak informacje, że w skarbcach BGŻ nie ma złota Amber Gold i że pieniądze klientów tej firmy są transferowane do linii OLT.
Audio
Andrzej Stankiewicz
Andrzej StankiewiczFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

Zdaniem Pawła Wrońskiego ("Gazeta Wyborcza") ważniejsze od pytania czy ABW informowało premiera o tym co dzieje się z jego synem jest pytanie, czy premier podzielił się tą wiedzą ze swoim synem. To byłoby poważniejszym problemem, bo chodziłoby o ujawnienie dokumentu tajnego. Sprawa jest zawikłana i będzie się toczyła bardzo długo - ocenia Wroński.

Komentator "Gazety Wyborczej" zwraca uwagę, że służby w notatce informują, że podjęły już działania i sytuacja nie wymaga nadzwyczajnych działań premiera. Jednak może się pojawić pytanie o te działania, tym bardziej, że już w 2009 roku Komisja Nadzoru Finansowego podejmowała jakieś działania - zauważa Paweł Wroński.

- Sprawa wygląda nie najlepiej, dlatego, że pod koniec maja premier ma informacje od ABW, w czerwcu rozmawia z synem nt. jego pracy, a jednocześnie służby w okresie przed Euro nie działały zbyt widowiskowo - przypomina Andrzej Stankiewicz, wskazując na pewne wątpliwości co do bierności szefa rządu. Obaj komentatorzy są zgodni, że komisja śledcza nie powstanie.

Więcej o aferze Amber Gold >>>

Goście Krystiana Hanke rozmawiali także o projekcie budżetu zatwierdzonym przez rząd i o tym, czy Telewizja Polska powinna pobierać dodatkowe opłaty za transmisje meczu polskiej reprezentacji.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35.

gs

Czytaj także

"Nie można oczekiwać od premiera, aby ogłaszał listę firm, do których nie ma zaufania"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 16:12
- Nie jest zadaniem premiera być takim wielkim ostrzegającym - powiedział premier zapytany dlaczego nie ostrzegł ludzi przed spółką Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS przygotowuje raport o "amberpaństwie"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 17:15
- Przygotowujemy raport, w jaki sposób "zielona wyspa" zamieniła się w "bursztynowe bagno" - powiedział Krzysztof Szczerski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier mijał się z prawdą?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:47
Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"): W maju premier Donald Tusk dostał notatkę od ABW mówiącą, że Amber Gold jest piramidą finansową i że są na to dowody. Jeszcze w sierpniu Donald Tusk zapewniał, że służby nie ostrzegały go o przestępczej działalności Marcina P.
rozwiń zwiń