"Waldemar Pawlak stara się nie wypaść za burtę"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 08:51
PSL prowadzi kontredans między opozycją a koalicją, a jednocześnie próbuje zademonstrować swoją aktywność jesienią, kiedy to politycy wracają do gry - ocenili komentatorzy.
Audio
Waldemar Pawlak stara się nie wypaść za burtę
Foto: KPRM

PSL-owi służy bycie w opozycji i bycie u władzy - komentował Maciej Gdula (Krytyka Polityczna) ostatnie zaproszenia Pawlaka dla liderów partii opozycyjnych. Szef PSL wzywa opozycję na rozmowy o gospodarce. Jak mówi publicysta, PSL z jednej strony musi dbać o swoją tożsamość, a z drugiej lepiej się czuje, kiedy ma resorty, stanowiska, bo może pokazać, że ma wpływ na rzeczywistość. Według niego poprzez swoją nową akcję, "Pawlak stara się odnaleźć na jesień”. - Przez najbliższe dwa miesiące nastąpi nowe rozdanie i Waldemar Pawlak nie chce zostać za burtą – powiedział Maciej Gdula.

Według Andrzeja Stankiewicza ("Wprost”) ”polityczny kontredans” PSL oznacza, że ma on w tym pewien interes. Według niego jest oczywiste, że Waldemar Pawlak przygotowuje się do jesiennego kongresu i chce umocnić pozycję w partii. Nie ma wprawdzie realnych konkurentów, po tym Marek Sawicki odszedł po aferze taśmowej, ale na przykład finalizowane są prace nad budżetem, które zapewne Waldemar Pawlak przegrał – mówił Andrzej Stankiewicz.

Andrzej Stankiewicz zauważył, że jeśli PiS ma dojść w Polsce do władzy, może to zrobić tyko przy udziale PSL-u. Stąd Waldemar Pawlak od czasu do czasu Platformę ”szczypnie” – dodał publicysta. Atakuje jednak nie premiera, ale poszczególnych ministrów, zwłaszcza Jacka Rostowskiego. - Pawlak uważa siebie za ministra gospodarczego, a de facto jest nim Rostowski, obaj mają różne koncepcje gospodarcze – mówił Stankiewicz. Jak przypomniał, innym obiektem ataku był Jarosław Gowin. PSL wygenerował akcję społeczną dla ustawy, która ma mu uniemożliwić reformę sądów. Według publicysty Waldemar Pawlak dobrze wie, gdzie uderzyć, żeby nie zniszczyć koalicji.

Rozmawiała Maja Borkowska

agkm

Czytaj także

Piechociński: pozycja Pawlaka w PSL nie jest silna

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 13:49
Janusz Piechociński jest jak na razie jedynym kontrkandydatem Waldemara Pawlaka w wyborach na szefa ludowców, które odbędą się na jesieni. W magazynie "Z kraju i ze świata" zapowiedział, że jeśli zostanie prezesem PSL to nie wejdzie do rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór w koalicji. "Nie zajmują się pomysłem PSL"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 12:54
PSL jest zaniepokojony opieszałością urzędników w resorcie finansów w sprawie naszych projektów – mówił w Jedynce Zbigniew Włodkowski, poseł ludowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graś: koalicji nie grożą żadne kryzysy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 08:50
Nie ma nic złego w tym, że wicepremier Waldemar Pawlak chce rozmawiać z przywódcami opozycji o swoich pomysłach gospodarczych - powiedział w radiowej Trójce rzecznik rządu Paweł Graś.
rozwiń zwiń