Brak ustawy bioetycznej to "sankcjonowanie dziczy"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 09:04
Ogłoszenie przez rząd specjalnego finansowania In vitro bez uchwalenia odpowiedniej ustawy krytykowali w Trójce publicyści tak „Gazety Wyborczej”, jak „Gościa Niedzielnego”.
Audio
Brak ustawy bioetycznej to sankcjonowanie dziczy
Foto: Glow Images/East News

- To jest sankcjonowanie dziczy bioetycznej, które stawia nas poza kręgiem krajów cywilizowanych. Ustawa bioetyczna jest koniecznością. Wszystkie kraje mają ustawy bioetyczne – mówił Bogumił Łoziński, z tygodnika „Gość Niedzielny”.

Jego zdaniem ustawa jest absolutnie niezbędna, ponieważ jest kilkadziesiąt pytań związanych z metodą sztucznego zapłodnienia, na które musi odpowiedzieć prawo. - Ile ma być zarodków, kto je przechowuje, kto za to płaci, czy można niewykorzystane zarodki niszczyć, czy dziecko zrodzone z zarodku obcych rodziców ma prawo do wiedzy, kto jest jego biologicznym ojcem – to są bardzo poważne dylematy, które na świecie są rozstrzygane – mówił gość Trójki, dodając że „my o to robimy tak – nie interesuje nas to, w ogóle zostawiamy te wszystkie problemy”.

Także Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”, pomimo odmiennego stanowiska w sprawie samego in vitro, krytykował sposób w jaki rząd zabrał się za tę kwestię. - Zgadzam się, że Platforma musi uchwalić ustawę bioetyczną, bo wzięła to na swoje barki. Unikanie tego jest niepoważne wobec wyborców – powiedział. Nie zgodził się natomiast z opinią Łozińskiego, że in vitro budzi w Polsce „wielkie emocje”. – Tylko wśród konserwatystów. Jeśli przeprowadzilibyśmy sondaże, myślę że zdecydowana większość Polaków byłaby za metodą in vitro. Dla wielu par to jest jedyna okazja, żeby mieć dzieci – powiedział.

W programie była też mowa o katastrofie smoleńskiej i politycznej odpowiedzialności za kompromitację przy organizacji meczu Polska-Anglia.

Rozmawiał Krystian Hanke

Czytaj także

Rozporządzenie ws. in vitro? "Nie ma podstawy prawnej"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:48
- Jeśli takie sprawy reguluje przy pomocy rozporządzeń, to któregoś dnia możemy się dowiedzieć, że Donald Tusk jest dożywotnim premierem - powiedział Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Refundacja in vitro. Pomoże 15 tys. par w 3 lata

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 13:18
- Zapłodnienie in vitro będzie refundowane w ramach trzyletniego programu ministerstwa zdrowia - zapowiedział premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewica chwali Tuska za "in vitro"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 16:29
- Przedłużenie urlopów macierzyńskich, "in vitro", przedszkola. Te wszystkie propozycje mogą poprawić sytuację obywateli - mówił w Jedynce Marek Balicki, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS o refundacji in vitro: propaganda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 19:30
Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o propozycje premiera powiedział, że "docenia sprawę rodzin, które nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny".
rozwiń zwiń