Sześciolatki w szkole i reforma edukacji. "To nie może się udać"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 09:51
Zofia Wojtkowska ("Wprost") i Renata Kim ("Newsweek") w radiowej Trójce oceniły reformę szkolnictwa dotyczącą sześciolatków.
Audio
  • Zofia Wojtkowska i Renata Kim o reformie szkolnictwa dotyczącej sześciolatków (Komentatorzy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images

To ostatni rok, kiedy rodzice 6-latków decydują o tym, czy posłać dziecko do szkoły. Od września 2014 wszystkie obowiązkowo opuszczą przedszkola i usiądą w klasowych ławkach.

Zofia Wojtkowska zaznaczyła, że dla rodziców, opiekunów, czy też samych nauczycieli są to decyzje kluczowe.

- Nie wierzę w to, że ta reforma ma w latach 2013-2014 się skończyć. Myślę, że przeciąganie jej i wzrost niezadowolenia tych którzy posłali dzieci, i tych którzy nie skorzystali z tego, jest już na tym poziomie, że to po prostu nie może się udać - zaznaczyła Wojtkowska.

Renata Kim stwierdziła natomiast, że już od 4 lata toczy się wojna między ministerstwem edukacji a rodzicami. Zdaniem dziennikarki, MEN nieudolnie próbuje nakłonić rodziców i przekonać ich, że warto wysłać 6-letnie dzieci do szkół, że jest to szansa edukacyjna.

- Myślę, że tą wojnę wygrywają państwo Elbanowscy, którzy stają na czele akcji "Ratuj Maluchy" i są przekonani, że szkoły nie są przystosowane do przyjęcia 6-latków. Trochę w ich przekazie trąca histerią, ale jeśli oni otrzymują od 4 lat komunikaty od nieprzystosowaniu szkół to coś jest na rzeczy - wyjaśniła Kim.

Posłuchaj całej rozmowy Krystiana Hanke z Zofią Wojtkowską i Renatą Kim.

mr

Zobacz więcej na temat: dzieci edukacja

Czytaj także

Awantura o sześciolatki w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 20:09
W "Sygnałach dnia" powrócimy do tematu sześciolatków w szkołach. Od przyszłego roku dzieci już obowiązkowo będą musiały iść do szkoły, a budzi to opór części rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister edukacji: sześciolatek szybciej rozwija się w szkole

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:00
Minister edukacji zachęca rodziców do wcześniejszego posłania dziecka do szkoły. – Wszystkie badania, które mamy, pokazują, że sześciolatki bardzo na tym zyskują – powiedziała Krystyna Szumilas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szumilas: będzie ustawa, będą pieniądze na przedszkole

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 07:45
Przedszkola dostaną 320 mln złotych o rok później. Minister edukacji tłumaczy, że wynika to z obaw rządu przed postawą samorządów.
rozwiń zwiń