Referendum edukacyjne. Kto powinien decydować o systemie?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:46
Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty o systemie edukacji w Polsce powinni decydować fachowcy, a nie obywatele w referendum.
Audio
  • Bogusław Chrabota i Grzegorz Osiecki o referendum edukacyjnym (Komentatorzy/Trójka)

W środę posłowie mieli rozstrzygnąć, co dalej z wnioskiem obywatelskim w sprawie referendum edukacyjnego, w którym obywatele zdecydowaliby m.in., czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków i przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej". Zmieniono jednak harmonogram obrad Sejmu. Debatę przeniesiono na czwartek. Głosowanie odbędzie się za dwa tygodnie.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty jeśli procedury zostały spełnione, referendum powinno się odbyć. - Nie będę namawiał do niegłosowania czy niepójścia, choć osobiście nie jestem zwolennikiem referendum, bo uważam, że to pole do demagogii i populizmu - mówi gość audycji "Komentatorzy" w radiowej Trójce.
Chrabota przyznaje, że przez ostatnie dni rozmawiał z fachowcami, pedagogami i psychologami o zmianach w polskim systemie edukacji. - Ich zdaniem ta reforma, która wprowadza sześciolatki do szkół, jest źle realizowana. W ich opinii nie należało posyłać tak małych dzieci do szkół, które nie są na to przygotowane, nie należało wymuszać na rodzicach takich decyzji - tłumaczy.

Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" o systemie edukacji w Polsce powinni decydować fachowcy, a nie obywatele w referendum.
Jak ocenia Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej", Platforma Obywatelska nie była konsekwentna we wprowadzaniu sześciolatków do szkół. Reforma rozpoczęła się w 2009 roku. W 2012 roku wszystkie sześciolatki powinny być objęte obowiązkiem szkolnym. - Do tego nie doszło - zaznacza.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Krystian Hanke.

Czytaj także

Prof. Jan Hartman: referendum edukacyjne jest potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:18
W Sejmie odbędzie się debata w sprawie wniosku o rozpisanie referendum, w którym Polacy mieliby się wypowiedzieć, czy chcą posyłania do szkół sześciolatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum edukacyjne. Szumilas: rewolucja nie jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:56
- Czy na pewno chcemy nowej podstawy programowej, nowych podręczników, nowego systemu egzaminacyjnego? - pyta w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inicjator akcji "Ratuj maluchy": rząd przestraszył się, że przegra głosowanie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:23
- Gdyby dziś doszło do głosowania, byłaby bardzo duża szansa, że referendum zostałoby przyjęte przez Sejm - mówił w Jedynce Tomasz Elbanowski.
rozwiń zwiń